Европейският съюз ще се опита да изгради нов алианс със САЩ, за да се възползва от "шанс, който се появява веднъж на едно поколение", за да прекрати напрежението с Вашингтон от мандата на Доналд Тръмп. Целта е още двете страни на Атлантика заедно да се изправят срещу предизвикателствата, които отправя Китай към демократичния свят, съобщи "Ройтерс" по повод публикация на "Файненшъл таймс".
В нея лондонското издание цитира работен вариант на план за възстановяване на връзките между Европа и САЩ в името на общи фронтове по въпроси от регулиране на цифровите технологии до справяне с пандемията от COVID-19.
"Като отворени демократични общества и пазарни икономики ЕС и САЩ се споразумяват за стратегическото предизвикателство от растящата решителност на Китай в международен план, макар невинаги да сме съгласни помежду си за най-добрия начин да реагираме на това", пишело в документа според FT. Целта била да се противостои на авторитарни режими и затворени икономики, които "се възползват от отвореността, от която зависят нашите общества".
Планът от 11 страници бил изработен от Европейската комисия за "нов европейско-американски дневен ред за глобална промяна". Предвиждало се той да бъде представен за одобрение на Европейския съвет на 10-11 декември, предвижда старт на нов трансатлантически дневен ред, който трябва да се състои на среща на върха САЩ - ЕС през първата половина на следващата година.
Еврокомисарят Валдис Домбровскис, който координира търговската политика на ЕС, вече заяви, че Европейската комисия е установила неформални контакти с екипа на Джо Байдън, който се очаква следващата седмица официално да бъде обявен за следващия президент на САЩ.
Днес на ниво посланици на страните членки в Брюксел ще се обсъдят трансатлантическите отношения на базата на проекта за документа, цитиран от "Файненшъл таймс" и разпространен за служебно ползване в петък. Изданието "Политико" пише, че според този т.нар. нонпейпър се предлагало сътрудничество в 5 сфери:
- борба с COVID-19, разпространяване на ваксини и реформа на СЗО;
- подсилване икономическото възстановяване;
- борба с промените в климата;
- запазване на мултилатерализма и споделените ценности;
- подкрепа за мира и сигурността.
Шарл Мишел, председателят на Европейския съвет, би трябвало да проведе консултации по тази тема с всички лидери от ЕС преди декемврийската им среща. Според източник на изданието от евроинституциите екипът на Мишел е поканил хора от екипа на Байдън за виртуална и лична среща в първото полугодие на 2021 г. Водели се разговори и с генерални секретар на НАТО Йенс Столтенберг "дали той може да организира една такава среща".
Според "Ройтерс" става дума за покана за лично онлайн участие на Байдън в Европейски съвет скоро след като поеме поста в Белия дом, и по-късно включване в трансатлантическа среща.
Тепърва ще се види дали Вашингтон ще е склонен да промени политиката си по въпроси като възстановяване авторитета на Световната търговска организация и облагането в Европа на цифовите гиганти "Амазон", "Гугъл", "Фейсбук" и "Елъл".
(източник: Дневник)
Още от Свят
Принц Хари изненадващо пристигна в Украйна
Херцогът на Съсекс, който служи десет години в британската армия, превърна помощта за ранени войници една от най-важните си каузи
Косово на ръба на политическа криза, преговорите за ново правителство замръзнаха
Албин Курти плаща цената за злостните си изказвания срещу съперниците си, които той все още описваше като „чудовища“ на 9 февруари, затова те вече са очерталия своите червени линии
Хеликоптер падна в река Хъдсън, разпаднал се още във въздуха
Жертвите са семейство от петима испански туристи, сред които са три деца и пилотът на хеликоптера, уточнява кметът на Ню Йорк Ерик Адамс