Европейският съюз ще се опита да изгради нов алианс със САЩ, за да се възползва от "шанс, който се появява веднъж на едно поколение", за да прекрати напрежението с Вашингтон от мандата на Доналд Тръмп. Целта е още двете страни на Атлантика заедно да се изправят срещу предизвикателствата, които отправя Китай към демократичния свят, съобщи "Ройтерс" по повод публикация на "Файненшъл таймс".
В нея лондонското издание цитира работен вариант на план за възстановяване на връзките между Европа и САЩ в името на общи фронтове по въпроси от регулиране на цифровите технологии до справяне с пандемията от COVID-19.
"Като отворени демократични общества и пазарни икономики ЕС и САЩ се споразумяват за стратегическото предизвикателство от растящата решителност на Китай в международен план, макар невинаги да сме съгласни помежду си за най-добрия начин да реагираме на това", пишело в документа според FT. Целта била да се противостои на авторитарни режими и затворени икономики, които "се възползват от отвореността, от която зависят нашите общества".
Планът от 11 страници бил изработен от Европейската комисия за "нов европейско-американски дневен ред за глобална промяна". Предвиждало се той да бъде представен за одобрение на Европейския съвет на 10-11 декември, предвижда старт на нов трансатлантически дневен ред, който трябва да се състои на среща на върха САЩ - ЕС през първата половина на следващата година.
Еврокомисарят Валдис Домбровскис, който координира търговската политика на ЕС, вече заяви, че Европейската комисия е установила неформални контакти с екипа на Джо Байдън, който се очаква следващата седмица официално да бъде обявен за следващия президент на САЩ.
Днес на ниво посланици на страните членки в Брюксел ще се обсъдят трансатлантическите отношения на базата на проекта за документа, цитиран от "Файненшъл таймс" и разпространен за служебно ползване в петък. Изданието "Политико" пише, че според този т.нар. нонпейпър се предлагало сътрудничество в 5 сфери:
- борба с COVID-19, разпространяване на ваксини и реформа на СЗО;
- подсилване икономическото възстановяване;
- борба с промените в климата;
- запазване на мултилатерализма и споделените ценности;
- подкрепа за мира и сигурността.
Шарл Мишел, председателят на Европейския съвет, би трябвало да проведе консултации по тази тема с всички лидери от ЕС преди декемврийската им среща. Според източник на изданието от евроинституциите екипът на Мишел е поканил хора от екипа на Байдън за виртуална и лична среща в първото полугодие на 2021 г. Водели се разговори и с генерални секретар на НАТО Йенс Столтенберг "дали той може да организира една такава среща".
Според "Ройтерс" става дума за покана за лично онлайн участие на Байдън в Европейски съвет скоро след като поеме поста в Белия дом, и по-късно включване в трансатлантическа среща.
Тепърва ще се види дали Вашингтон ще е склонен да промени политиката си по въпроси като възстановяване авторитета на Световната търговска организация и облагането в Европа на цифовите гиганти "Амазон", "Гугъл", "Фейсбук" и "Елъл".
(източник: Дневник)
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар