„Все още се намираме на много напреднал етап от преговорите с украинските власти относно условията, които са в основата на нашата програма за макрофинансова помощ“, заяви Домбровскис.
За да получи следващите пакети финансиране в рамките на кредитната програма на ЕС на стойност 90 млрд. евро, Украйна трябва да проведе данъчна реформа. Това заяви еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис след заседанието на Съвета на Европейския съюз по икономика и финанси на 5 май в Брюксел, предава „Европейска правда“.
Изискването ще бъде включено в списъка с условия за предоставяне на финансиране на Киев, но подробностите и сроковете за изпълнение засега остават предмет на дискусии между страните. Европейците са убедени, че Украйна трябва в момента максимално да мобилизира вътрешните приходи, за да напълни собствения си бюджет.
„Все още се намираме на много напреднал етап от преговорите с украинските власти относно условията, които са в основата на нашата програма за макрофинансова помощ“, заяви Домбровскис.
Еврокомисарят при това отказа да даде конкретика.
„Мобилизирането на вътрешните приходи е важна част от тези преговори, както и данъчната реформа, но точните условия и елементи все още се обсъждат“, добави той.
Кредитът на ЕС за Украйна – основни новини
В края на април Европейският съюз най-накрая взе решение да предостави на Киев предварително съгласувания кредит от 90 млрд. евро.
При това Украйна няма да връща кредита – той трябва да бъде изплатен от Русия под формата на репарации след края на войната.
ЕС взе решение за финансирането на Украйна още в средата на декември миналата година, като тогава не се говореше за каквито и да било условия към Киев.
Известно е, че 60 млрд. евро ще бъдат насочени за военна помощ, а останалите 30 млрд. – за общи бюджетни разходи.
Още от Свят
Беларуска опозиция предаде на Киев доклад за подготовката на Лукашенко за война
Освен това военните разходи са се увеличили петкратно за последните четири години, а военно-промишленият комплекс на страната е интегриран с руския
„Кралят на Севера“ Анди Бърнам става премиер на Великобритания
Днес 56-годишният запален фен на футболния клуб „Евертън“ е бил част и от музикалната сцена „Мадчестър“, белязала края на 80-те и началото на 90-те години.
Forbes: Смяната на тактиката не помага – украинските дронове провалят щурмовете на руснаците в Донбас
Украинските подразделения използват безпилотни летателни апарати, за да откриват и унищожават противника, като често обезсмислят всякакви опити за напредване.