4 Юни, 2026

ЕС потвърди подкрепата си за Украйна на срещата на НАТО в Хага

Урсула фон дер Лайен, снимка: архив - EPA/BGNES

„Ние интегрираме нашите отбранителни индустрии, сякаш Украйна е членка на ЕС. Това е добре за Украйна. И е също толкова добре за Европа, тъй като Украйна в момента е дом на изключителни иновации.“

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която участва в срещата на НАТО в Хага, потвърди продължаващата подкрепа на ЕС за Украйна

„Изготвихме програма за финансиране в размер на 50 милиарда евро, която нарекохме „Safe“ (Сигурност), в рамките на която държавите членки, но и Украйна и други партньори, могат да вземат тези заеми, за да инвестират в (украинската) отбранителна промишленост.“ - заяви тя, обръщайки се към президента Володимир Зеленски.

„Ние интегрираме нашите отбранителни индустрии, сякаш Украйна е членка на ЕС. Това е добре за Украйна. И е също толкова добре за Европа, тъй като Украйна в момента е дом на изключителни иновации.“ - написа по-късно фон дер Лайен в публикация в социалните мрежи, цитирана от „Киев индипендънт“.

НАТО провежда среща на върха в Хага на 24 и 25 юни с участието на световни лидери, включително Зеленски и американския президент Доналд Тръмп.

„Скъпи мой приятелю Володимир, ти си тук сред приятели и ние подкрепяме Украйна от първия ден и можеш да разчиташ на нас и в бъдеще“, каза Фон дер Лайен.

Лидерката определи 18-ия пакет санкции на ЕС като „остър“ - целта е да се окаже натиск върху Москва и руския президент Владимир Путин.

„Второ, разбира се, има постоянна финансова подкрепа за Украйна, защото знаем, че водите война, която защитава и нашите ценности и принципи, и трето, наистина трябва да окажем натиск върху президента Путин, за да седне на масата за преговори“, подчерта фон дер Лайен.

Тя отбеляза, че членовете на Г-7 също ще наложат допълнителни санкции срещу Русия.

„Всичко това показва, че сте сред приятели, можете да разчитате на нас, ние сме на ваша страна“, заключи председателката на ЕК.

Междувременно Белият дом потвърди, че Тръмп и Зеленски ще се срещнат на срещата на върха на НАТО. /БГНЕС

Сподели:
Израел и Ливан се споразумяха за примирие

Израел и Ливан се споразумяха за примирие

На 22 юни ще продължат тристранните преговори - и с участието на САЩ, за да се постигне всеобхватно споразумение

Камарата в САЩ каза "да" за санкциите срещу Русия и помощта за Украйна

Камарата в САЩ каза "да" за санкциите срещу Русия и помощта за Украйна

Законопроектът, който все още трябва да бъде одобрен, е изправен пред труден път към приемането му, пише The ​​New York Times

Израелски удари в Газа след примирието: загинаха 8 души

Израелски удари в Газа след примирието: загинаха 8 души

Преходът към втората фаза от споразумението е блокиран от месеци. Тя трябваше да включва разоръжаването на Хамас и постепенното изтегляне на израелската армия.

Коментари (0)