Европейският съюз очаква Великобритания да изпълни всичките си финансови задължения, поети, докато страната е член на съюза, дори при варианта за напускане без споразумение, заяви говорителката на Европейската комисия, цитирана от "Ройтерс" и "Дневник".
Сутринта "Гардиън" представи ситуацията без този дипломатичен език - ЕС няма да преговаря за търговските отношения след Брекзит, ако не бъдат спазени три основни отговорности, вече поети от Лондон при премиера Тереза Мей. Това са вноски и компенсации от 50 млрд. евро (до края на 2020 г.), права на гражданите на страните от ЕС и отсъствието на граничен контрол между Ирландия и Северна Ирландия, изброява изданието.
Премиерът Борис Джонсън каза в неделя в Биариц на срещата на лидерите на Г-7, че на 1 ноември страната му ще е извън ЕС, "каквото и да става", както и че при Брекзит без сделка повече няма да е правно задължен с 39-те милиарда паунда плащания, договорени от предшественичката му. В действителност сумата не е такава, тъй като тя беше изчислена при Брекзит на 29 март. След тази дата британците продължиха да внасят в бюджета и програмите на ЕС.
Веднага последва реакция от Жан-Клод Пири, бивш ръководител на правния отдел на Европейския съвет. "Ако Обединеното кралство откаже да плати задълженията си на ЕС, тогава ЕС няма да приеме да преговаря за търговските отношения след Брекзит", написа той в "Туитър". Дипломатически източник на "Гардиън" обяснява, че за 27-те темата за финансовите задължения е приключена и че при напускане без сделка Лондон ще изгуби и договорения преходен период от 2 години. В него трябва да продължат да действат повечето от сегашните търговски отношения, докато се преговаря за нов режим и се определят сроковете, в които влиза в сила той.
Освен това правителството на Борис Джонсън може да се окаже изправено пред допълнителни искания от особено силно засегнатите от Брекзит без сделка. Франция и други страни от ЕС например може да поискат обезщетение за хаоса, създаден в сектора на риболова (европейците ловят 8 пъти повече в британски води, отколкото британските рибари във водите на другите в ЕС), а списъкът вероятно ще се удължава.
Лондон рискува да предизвика и враждебно отношение в останалите столици в момент, когато новото споразумение ще трябва да бъде ратифицирано от националните парламенти. Процесът може да отнеме години.
Макар в ЕС да отиват 46% от британския износ и от ЕС да идват 54% от вноса, Борис Джонсън настоя в неделя, че страната "може лесно да се справи при сценарий без сделка".
В понеделник Мина Андреева, говорителка на еврокомисията, каза: "Всички ангажименти, поети от 28-те страни членки, трябва да се спазват. Това особено важи за сценария без споразумение, при което от Обединеното кралство се очаква да продължи да изпълнява всички договорености, поети, докато е било член на ЕС. Вместо да се преминава към съдебни заплахи, мисля, че е важно ясно да заявим, че уреждането на сметките е изключително важно за започване на новите отношения на равноправна основа, основана на взаимно доверие." Според нея Лондон още не е повдигал официално въпроса в Брюксел.
Преди няколко седмици високопоставен представител на Франция коментира, че отказът да се направят договорените вноски ще е равносилен на спиране на обслужването на външен дълг от Великобритания.
Борис Джонсън
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство