8 Юли, 2026

ЕС проучва инструмент за финансиране на отбраната, заобикалящ ветото на приятелите на Путин

Снимка: EPA/BGNES

Брюксел пренасочва към отбраната 93 млрд. евро от средствата за възстановяване от COVID

ЕС обмисля да пренасочи 93 млрд. евро от неизползваните средства за възстановяване от COVID-19 към своя отбранителен сектор, съобщи „Файненшъл таймс“.

Според четири източника, запознати с темата, председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен е споменала този вариант за финансиране на заседание на дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП), проведено вчера, 18 февруари.

Допълнителните финансови нужди на общността за отбрана се оценяват на около 500 млрд. евро през следващото десетилетие.

„ЕС би могъл също така да пренасочи средствата за регионално развитие“, коментира Фон дер Лайен.

Проучва се и възможността за „общоевропейско финансиране“ като възможен вариант. 

През последните месеци европейски служители обсъждат план за създаване на междуправителствен инструмент за финансиране на отбраната, който потенциално да включва Великобритания и Норвегия, а не само ЕС. Този вариант би заобиколил ветото на неутрални или приятелски настроени към Русия държави, които не подкрепят използването на съвместен дълг за отбрана. /БГНЕС

 

Сподели:
ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“

ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“

Проверката ще установи дали ЕСН действително защитава принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека – задължителни условия за всяка европейска политическа партия.

Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир

Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир

Сенаторът подчерта, че именно това лято е най-подходящият момент да бъде оказан максимален икономически и политически натиск върху Кремъл

Най-голямата руска петролна рафинерия спря работа след украинска атака

Най-голямата руска петролна рафинерия спря работа след украинска атака

Омският НПЗ се намира дълбоко в Сибир. Това е една от най-далекобойните украински атаки от началото на пълномащабната война

Коментари (0)