Европейският съюз ще проведе днес кризисни разговори с лидерите на Сърбия и Косово, като се стреми да намали последната ескалация на напрежението.
"Извиках лидерите на Сърбия и Косово в Брюксел за спешни срещи, за да намерим изход от настоящата криза", заяви ръководителят на външните работи на ЕС Жозеп Борел.
"Нуждаем се от незабавна деескалация & нови избори в северната част на страната с участието на косовските сърби. Това е от първостепенно значение за региона и ЕС", написа Борел в Туитър.
Последното изостряне на отношенията между двете страни дойде заради задържането миналата седмица на трима косовски полицаи от Сърбия след седмици на напрежение заради оспорваните избори в северната част на Косово, където преобладава сръбското население.
В края на май при размирици на етнически сърби в Северно Косово бяха ранени 30 миротворци на НАТО.
ЕС заплаши Косово с политически последици, като спиране на посещенията на високо равнище и финансовото сътрудничество, ако не промени курса си по отношение на изборите.
Сърбите в Косово остават до голяма степен лоялни към Белград, особено в северната част на страната, където са мнозинство, и отхвърлят всяка стъпка на Прищина за укрепване на контрола ѝ над региона.
Сърбия отдавна смята Косово за своя духовна и историческа родина, където през вековете са се водили ключови битки. Там продължават да се намират някои от най-почитаните манастири на Сръбската православна църква. /БГНЕС
Следете с Фактор
Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
- 09:52, 24 Ноември, 2024
България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
- 09:26, 24 Ноември, 2024
Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
- 09:11, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.