Срещата на върха на ЕС взе политическо решение за удължаване на санкциите на ЕС срещу Русия до 31 юли 2021 г. Това написа в Туитър представителят на ръководителя на Европейския съвет Баренд Лейс.
„Европейският съвет одобри окончателно и във връзка с отношенията между ЕС и САЩ, удължаването на санкциите срещу Русия с шест месеца“, написа той. Сега решението трябва да бъде окончателно одобрено от Съвета на ЕС.
В изявление за отношенията между ЕС и САЩ лидерите на ЕС предложиха на новата администрация на САЩ да възстановят отношенията си и да се засили трансатлантическото сътрудничество във всички области.
Решението за удължаване на икономическите санкции срещу Русия на тази среща беше взето без дискусия. Според него на срещата на върха лидерите на Германия и Франция официално са заявили за липсата на напредък в изпълнението на споразуменията от Минск, след което лидерите са взели политическо решение за разширяване на секторните ограничения.
През 2014 г. Европейският съюз наложи санкции срещу Руската федерация във връзка със събитията в Украйна и обединението на Крим с Русия. Ограничителните мерки са разширявани и удължавани няколко пъти. Преговорите за безвизов режим и ново основно споразумение за сътрудничество бяха преустановени, въведена е забрана за влизане в страните от ЕС за служители от Руската федерация, а активите им са замразени. Въведени бяха и ограничителни мерки от търговски, финансов и военен характер. В отговор Русия наложи забрана за внос на редица хранителни продукти от страните от ЕС.
Това написа в Туитър представителят на ръководителя на Европейския съвет Баренд Лейс
Фактор Фактор
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“