ЕС обмисля да разшири санкциите си срещу Москва и да ги насочи към руския сектор за втечнен природен газ, съобщиха дипломати на ЕС.
Целта е да се намалят допълнително приходите на Русия от изкопаеми горива, тъй като се засилват опасенията, че предишните санкции не са имали желания от ЕС ефект.
Посланиците на ЕС обсъдиха предложението за втечнения природен газ по време на среща. Дипломат от ЕС заяви, че разговорите са все още в начален етап.
От нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. ЕС вече е задействал 13 кръга от безпрецедентни санкции срещу нея, много от които са насочени към ключовия ѝ износ на нефт и газ.
Последното предложение на Европейската комисия съдържа "елементи относно прехвърлянето на втечнен природен газ от кораб на кораб", заяви друг дипломат от ЕС пред АФП.
Това би довело до забрана на пристанищата в Европейския съюз да реекспортират руски втечнен природен газ за трети държави извън общността, но дипломатът заяви, че държавите от ЕС все още могат да внасят горивото.
"Тази разпоредба не засяга вноса в ЕС", се казва още в документа, видян от АФП.
Според експерти европейските пристанища са от значение за Русия, тъй като континентът предлага по-кратки транспортни маршрути за някои руски танкери за втечнен природен газ.
Пристанищата в Белгия, Франция, Нидерландия и Испания са основните пунктове за доставки на втечнен природен газ от руския сибирски полуостров Ямал, заяви германската екологична организация Urgewald.
Белгийското пристанище Зеебрюге и френското пристанище Монтоар са особено важни центрове за реекспорт към страни като Китай, Тайван или Турция, се казва в нейно проучване от март.
Предложението също така цели да забрани всякакво участие на ЕС в нови руски проекти за втечнен природен газ.
"Подобна мярка ограничава разширяването на капацитета на Русия за втечнен природен газ и по този начин ограничава приходите на Русия", се обяснява в документа от 3 май.
Според доклад от април на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух през 2023 г. страните от ЕС са платили 8,2 млрд. евро (8,8 млрд. долара) за руски втечнен природен газ.
Брюксел обмисля също така да разшири санкциите за още китайски субекти, обвинени в доставка на военни технологии за Русия, заяви дипломат, без да дава подробности.
Тъй като обсъжданията са все още в начален етап, те може да претърпят промени, докато 27-те държави-членки на ЕС изработят окончателно споразумение по пакета. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства