Две години след пълномащабното нахлуване в Украйна властта в Кремъл вече се готви за следващата война, съобщава Foreign Policy с позоваване представители на естонското разузнаване.
Според разузнавателната информация Русия преструктурира и разширява армията си в очакване на конфликт с НАТО през идните 10 години.
Отбелязва се, че след като Владимир Путин не успя да постигне бързи успехи при нахлуването в Украйна, експерти, както и служители от администрацията на САЩ и на други страни обявиха руската армия за "хартиен тигър".
На третата година от войната обаче ситуацията изглежда за Путин все по-стабилно, констатира Foreign Policy. Основният му политически съперник Алексей Навални вече не е жив; жизнено важната военна помощ от САЩ за Украйна е спряна от Конгреса; Русия постави икономиката си на военни релси, като стимулира производството в отбранителния сектор и постигна икономически растеж, въпреки международните санкции.
Шефът на Службата за външно разузнаване на Естония Каупо Росин коментира, че за Русия "всичко върви повече или по-малко по план". Руските военни командири се поучиха от грешките си и се адаптират с нехарактерна скорост.
"Руснаците, според нашето разбиране, винаги са решавали своите въпроси или проблеми чрез масовост. И това е работело през цялата им история." – посочва Росин.
Той допълва, че реформите в руските въоръжени сили вероятно ще доведат до създаване на нискотехнологична армия по съветски модел с "голяма огнева мощ и артилерия".
"Конкретната ни задача е в това да направим Украйна успешна в тази война, защото бъдещето на Европа силно зависи от изхода на тази война." – обобщава шефът на естонското разузнаване.
Според него войната между Русия е НАТО не е неизбежна и бъдещето зависи от това как ще противодейства на заплахата Западът.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis