Италианската боклукчийска мафия взе България на прицел, съгласи се с водещата на „Още от деня“ по БНТ Евдокия Манева, бивш министър и зам.министър на околната среда и водите в три правителства.
„Много отдавна се наблюдава това явление. Искам да напомня, че още през 1998 г. в Рим имаше среща на министрите на околната среда на всички европейски, защото боклуците бяха във владение на мафията. Мисля, че нещата продължават и до сега. Това се отнася не само до Италия, а и до всички останали страни, даже в Германия има такива групировки, които контролират тази дейност“, заяви Манева като допълни, че случаят със заловения край Милано боклук за България не е изолиран.
“Вносът на отпадъци, които не могат да се преработват, е забранен. В България това е забранено само официално”, каза още тя.
“ЕС даде огромни средства за депа, които да работят по всички направления. Всички депа са пълни, но с какво?”, попита Манева.
“Трябват проверки в депата в Югоизточна България и Североизточна България. Там се крие внесен чужд боклук. Тези отпадъци идват от страни в ЕС, които имат проблем с боклуците и голямо обществено недоволство”, разкри тя.
“Ако депонираме по-малко отпадък и данъците ще се намалят”, допълни бившият министър на околната среда и водите.
“Смятам, че мярката за инкриминиране на горенето на отпадъци е ненужна. Тази мярка няма да работи. Във всички крайни квартали се горят отпадъци от всякакъв вид”, завърши Евдокия Манева.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.