Историята с боклука започна да се разплита покрай кризата с водата в Перник. Това каза пред БНР Евдокия Манева - бивш министър на екологията. Тя припомни, че при проверка на индустриалните предприятия, които ползват питейна вода, беше забелязано, че ТЕЦ Перник гори непозволени отпадъци. Според нея е възможно да наблюдаваме и удари под кръста между играчите в бизнеса с отпадъците.
По думите ѝ много от внесените отпадъци от чужбина ще се горят, други ще се депонират на сметища, които не са рекултивирани и отдавна трябваше да бъдат затворени, трети ще се складират на промишлени площадки.
Една от най-строго регламентираните сфери е тази на отпадъците, заяви Манева в предаването "Нещо повече" по "Хоризонт" и обясни, че има три изчерпателни списъка - зелен, жълт и червен, а отпадъците, включени във всеки от тези списъци, имат различен режим:
"Категорично е казано, че общ отпадък не може да се депонира в друга страна, освен в страната по произход".
Тя предположи, че в случая с получавания в България боклук става дума за криминални действия - ставало е и с участие и на митническите власти. Според нея е подозрително, че в малки населени места като Куклен се случват големи замърсявания - някой изхвърля големи количества отпадъци, а никой не реагира. Тя зададе въпрос за отговорността и на местната власт.
"Дълбоката причина за безразличието към проблема се корени в културата ни - изхвърлят се отпадъци в реките, а после се оплакваме, че няма чиста вода за пиене", коментира Манева.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас