Евродепутатите призоваха Сърбия и президента Александър Вучич за деескалация и изправяне пред закона на виновниците за терористичната атака в село Банска, Косово. Призивът беше направен на съвместна сесия между Европейския парламент, Европейската комисия и Европейския съвет на която бяха обсъдени отношенията между Косово и Сърбия.
Представители на политическите групи настояха за реформи в Сърбия и прекратяване на антидемократичната и проруска политическа реторика.
Кулминацията на напрежението между Белград и Прищина беше на 24 септември, когато въоръжена група сърби извършиха нападение и убиха полицай в Северно Косово, имаше и ранени служители на реда. Впоследствие беше осветена ръководната роля на Милан Радойчич, бивш заместник-председател на екстремистката "Сръбска листа" - партията на етническите сърби в Косово.
Илхан Кючюк, евродепутат от групата на „Обнови Европа", заяви че "не можем да игнорираме военните подготовки от сръбска страна по границата с Косово."
"Всичко това трябва да се разглежда в светлината на общата ситуация със сигурността в Европа. Ние отново сме на ръба на голям конфликт. Не бива да допускаме подобно нещо и затова сме против всякакви действия за дестабилизиране на региона, подкопаване на мира и сигурността в региона, както и против всички, които се опитват да го правят. Това е нашето послание към Вучич и неговата администрация. Всяка ескалация налива масло в огъня на авторитарните лидери." - добави той.
"Всички виновници от сръбската група трябва да бъдат изправени пред закона", заяви евродепутатът Андрей Ковачев от Европейската народна партия (ЕНП) от своя страна.
"Трябва да има разследване и да се открият всички участници в атаката. Това работи в полза на Русия за дестабилизиране на Балканите. Трябва да сме внимателни да спрем следващи опити за провокация. Трябва да се засили КФОР и да се положат усилия, така че такава терористична атака да не се повтори. Най-важно за стабилността в региона са мирни преговори да се намали напрежението. Финалната цел трябва да бъде признаването на Косово от Сърбия. Сърбия трябва да избере страна – ЕС или Русия. Ще се радваме да видим демократична Сърбия, която да забрави наследството си от Югославия на Милошевич.“ - отбеляза той.
Ангел Джамбазки от групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР) подчерта, че „Събитията в Косово много ясно потвърждават нашите опасения от сръбски провокации."
"Вучич провежда политиката на Путин. Това е нова сръбска провокация. И отново Европа се колебае. Сърбската политика винаги е била такава и няма да се промени. Трябва да бъде подкрепено Косово и неговите институции. Трябва да се вземе страна", допълни той.
Европейският комисар по международно сътрудничество Янез Ленарчич призова и двете държави за връщане към диалога, тъй като "бъдещето им в Съюза зависи от това".
Испанският държавен секретар по европейските въпроси Паскуал Наваро-Рио коментира: "Намаляването на напрежението остава приоритет. Позицията на ЕС е решителна, ясен е пътят напред".
Резолюция за отношенията Косово-Сърбия ще бъде гласувана на следващото заседание на парламента. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства