Европейците са се показали "алчни", а не "наивни", разчитайки в голяма степен на енергийните доставки от Русия. Това заяви днес в интервю за няколко европейски медии еврокомисарката по конкуренцията Маргрете Вестагер, цитирана от Франс прес.
"Ние не бяхме наивни, а алчни. Промишлеността ни в голяма степен се изгради около руската енергетика, най-вече поради факта, че не е скъпа", заяви Вестагер, която е и заместник-председател на ЕК в интервю, публикувано във Франция от в. "Лез Еко", предаде БТА.
Вестагер добави, че поведението на европейците е същото по отношение на Китай за много продукти или спрямо Тайван за чиповете, тъй като се търсят по-ниски производствени цени.
Има обаче рискова премия - зависимостта, която плащаме днес с последствията от войната в Украйна, отбелязва еврокомисарката, която смята, че по-скоро трябва да се плаща премия за сигурност, най-вече залагайки на втечнен природен газ. Той е по-скъп, но може да донесе стабилност и предвидимост, които ще доведат инвестиции, уверява еврокомисарката по конкуренцията. Що се отнася до налагането на европейско ембарго, което в момента е блокирано от Унгария, Вестагер изрази увереност, че ще бъде постигнато споразумение. Тя обаче добави, че Брюксел не може да изостави най-зависимите от руския петрол страни и трябва да им осигури доставки.
Междувременно председателят на Европейския съвет Шарл Мишел потвърди днес увереността си, че ще бъде постигнато споразумение за ембарго на ЕС върху руския петрол до началото на срещата на върха въпреки блокирането от Унгария.
Продължавам да съм уверен в способността ни да разрешим този въпрос преди срещата на върха на ЕС, която ще се проведе в понеделник и вторник в Брюксел, потвърди той при посещението си в Стокхолм.
Необходим е сериозен диалог, много културни усилия. Работим усърдно, за да сме в състояние да останем единни, но и да вземем решения , за да спрем руската военна машина. Това заяви на пресконференция шведската премиерка Магдалена Андершон.
Германия и Франция увериха вчера, че блокирането на шестия пакет санкции от Будапеща все още може да преодоляно през идните дни, което противоречи на твърденията на унгарския премиер, според когото е малко вероятно да има споразумение.
Аз съм реалист, знам, че има трудности, каза Мишел, подчертавайки, че ще даде най-доброто от себе си, за да предложи възможни решения преди извънредното заседание на 27-те страни членки в Брюксел.
В писмо, адресирано до него, Виктор Орбан потвърди, че страната му не е в позиция да приеме шестия пакет санкции срещу Русия, тъй като преговорите не са довели до разрешаване на всички "висящи" въпроси.
Официален източник от германското правителство, цитиран от Ройтерс, също изрази надежда, че разговорите по новия пакет санкции ще приключат скоро, но няма да са тема на извънредната среща на върха.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства