Европейската служба за външна дейност е открила случаи на руска пропаганда в няколко български издания, сред които са ПИК и "Блиц". Това сочи информация в новата база данни, чиято цел е да помогне в борбата с дезинформацията и пропагандата, оборвайки фалшиви новини. Създателите описват проекта като "единствената база данни за фалшиви новини, в която е възможно търсене" по ключови думи.
Освен "Блиц" и ПИК в базата данни фигурират материали на cross.bg, bultimes.com, bradva.bg, "19 минути", "Партия КОЙ", и Newsfront. При тях, както и при други материали, голяма част от засечените публикации са от официални руски агенции като РИА "Новости" и ТАСС или посочваните в проекта като ключови за руската пропаганда RT и "Спутник". Някои от българските текстове, анализирани за последните две години, са свързани с политиките на НАТО, отношението към руския президент Владимир Путин и международни въпроси като кризата между Анкара и Москва заради сваления турски изтребител през есента на 2015 г.
На сайта са регистрирани и оборени над 3000 случая на фалшиви новини на 18 езика. Анализирани са публикации за период от две години. Публикуват се и истории, свързани със създаването на пропаганда - за пример в представящото го видео е даден материал, озаглавен "Признанията на един руски трол".
Това сочи информация в нова база данни, чиято цел е да оборва фалшивите новини
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"