2 Април, 2025

Европа увеличава разходите си за отбрана, но броят на военослужещите още е малък

Европа увеличава разходите си за отбрана, но броят на военослужещите още е малък

снимка: ЕПА/БГНЕС

Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом породи опасения от разклащане на европейската сигурност

Европа е увеличила разходите си за отбрана, откакто Русия нахлу в Украйна, но нейният отбранителен капацитет, включително военните кадри, все още е недостатъчен, предупреди британски мозъчен тръст по въпросите на сигурността.

Констатациите на Международния институт за изследвания в областта на сигурността (IISS) идват в момент, когато завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом породи опасения, че той може да разклати европейската сигурност и да прекрати подкрепата за разкъсваната от война Украйна.

IISS публикува последния си доклад в момент, когато в Прага се провежда Среща на върха по въпросите на отбраната, на която се събират политици, представители на армията и други експерти, за да обсъдят начините за укрепване на отбранителната позиция на Европа.

Нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. разкри множество слабости в способността на Европа да се защитава, се казва в проучването на IISS.

„Разходите за отбрана на европейските членове на НАТО през 2024 г. са с почти 50 % по-високи от тези през 2014 г., когато Русия анексира Крим“, се казва в него. Въпреки това европейските въоръжени сили „продължават да разчитат на Съединените щати в различна степен във всички военни области“, предупреждава докладът.

Производството в някои сектори, включително противовъздушна отбрана и артилерия, се е увеличило значително от 2022 г. насам, тъй като производителите на оръжие се стремят да отговорят на нуждите на Украйна.

Например годишното производство на 155-милиметрови боеприпаси на Rheinmetall в световен мащаб е нарастнало десетократно до 700 000“, се казва в проучването, което се отнася до германския оръжеен гигант.

Въпреки че оръжията и боеприпасите са много повече, страните в Европа се борят с липсата на военен персонал, посочва IISS.

„Ключовите европейски въоръжени сили остават недостатъчно укрепени. Твърде много от тях продължават да губят военнослужещи, като в същото време не стимулират достатъчно младите да се включват като доброволци“, се казва в доклада./ БГНЕС

Сподели:
Бивш шеф на Пентагона: Вместо да се цели в Гренландия, Тръмп трябва да работи за силно НАТО

Бивш шеф на Пентагона: Вместо да се цели в Гренландия, Тръмп трябва да работи за силно НАТО

По думите на Леон Панета Владимир Путин разбира само от сила и американският президент трябва да осъзнае, че на диктатора от Кремъл не може да се вярва

Американски сенатор счупи рекорда: Говори 25 часа срещу Тръмп

Американски сенатор счупи рекорда: Говори 25 часа срещу Тръмп

Афроамериканецът Кори Букър предупреди за "сериозен и повратен" момент в американската история, а словесният му маратон блокира работата на контролирания от републиканците Сенат

Кандидатът на Тръмп за посланик: Приносът на Турция за НАТО е стратегически в много аспекти

Кандидатът на Тръмп за посланик: Приносът на Турция за НАТО е стратегически в много аспекти

Том Барак очерта няколко области на турския принос, включително подкрепата за изпадналата в беда Украйна чрез доставки на дронове и посредничество в инициативата „Черноморско зърно“