26 Март, 2026

Европа към Иран: Ще наложим отново санкции, ако няма напредък по ядреното споразумение

Европа към Иран: Ще наложим отново санкции, ако няма напредък по ядреното споразумение

Снимка: EPA/BGNES

Европейските дипломати се стремят да постигнат напредък до края на август, тъй като споразумението изтича през октомври.

Висши дипломати от Великобритания, Франция, Германия и Европейския съюз заявиха пред иранския външен минитър, че са решени да възстановят санкциите на ООН, ако Техеран не постигне напредък по ядреното споразумение.

Това съобщи Министерството на външните работи на Франция, предаде АФП.

Европейците предупредиха иранския представител Абас Арагчи, че са решени да използват механизма „snapback“ – който позволява повторно налагане на всички международни санкции срещу Иран – при липса на конкретен напредък“ по споразумението за ядрената програма на Техеран „до края на лятото“, обяви френското външно министерство.

Те оказват натиск, за да убедят Иран в „неотложността да се върне без забавяне на дипломатическия път, за да се постигне стабилно, проверимо и трайно споразумение по ядрената програма на Иран“.

Има много спекулации относно състоянието на ядрената програма на Техеран след израелските и американските удари срещу ирански военни и ядрени съоръжения през юни.

Клауза в ядреното споразумение с Иран от 2015 г., от което САЩ се оттеглиха, позволява на ООН да наложи отново санкции срещу Техеран в случай на неспазване чрез механизъм за бързо възстановяване.

Европейските дипломати се стремят да постигнат напредък до края на август, тъй като споразумението изтича през октомври.

Иран и САЩ проведоха няколко кръга преговори с посредничеството на Оман от април насам, преди Израел да започне атака срещу Иран на 13 юни. Вашингтон също проведе удари срещу Иран, с което ефективно сложи край на ядрените преговори.

От края на военните действия и Иран, и САЩ дадоха сигнал, че са готови да се върнат на масата за преговори, въпреки че Техеран заяви, че няма да се откаже от правото си на мирното използване на ядрената енергия.

Съветник на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей каза на 14 юли, че няма да има нови ядрени преговори със САЩ, ако те са обвързани с условието Техеран да се откаже от дейностите си по обогатяване на уран. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Удариха турски танкер за нефт, отплавал от руския Новоросийск

Удариха турски танкер за нефт, отплавал от руския Новоросийск

След удара с дрон е имало експлозия на мостика на кораба, а машинното отделение се е напълнило с вода

Тайна операция срещу унгарската опозиция: службите са въвлечени в атака срещу партията, която заплашва управлението на Орбан

Тайна операция срещу унгарската опозиция: службите са въвлечени в атака срещу партията, която заплашва управлението на Орбан

Държавните институции и службите за сигурност в Унгария са използвани за политически цели, което поставя под въпрос прозрачността на политическия процес в страната в навечерието на важни избори.

Руски дрон се разби в Румъния, страната вдигна изтребители

Руски дрон се разби в Румъния, страната вдигна изтребители

Дронът, който преди това беше отклонен от украинските противовъздушни сили, навлезе в румънското въздушно пространство