Представителка на Европейската агенция за лекарствата (ЕАЛ) посъветва страните от ЕС да не дават спешно разрешение на ваксината срещу новия коронавирус "Спутник V", като заяви, че засега няма достатъчно данни за ваксинираните с нея, предаде Франс прес, цитирана от dir.bg.
"Това си е малко като руска рулетка", каза председателката на управителния съвет на ЕАЛ Криста Виртхумер-Хохе снощи в отговор на въпрос от австрийската телевизия О Ер Еф докато зачестяват контактите между австрийското правителство и Москва."Имаме нужда от документи, които можем да проучим. Засега нямаме данни за страничните въздействия при ваксинираните. Намираме се в непозната ситуация и затова настоятелно съветвам да не се издава национално разрешение по спешност", каза тя.
Миналата седмица ЕАЛ започна да разглежда "Спутник V" за евентуално ползване в ЕС. След това съобщение руските власти заявиха, че са готови да доставят ваксини за 50 милиона европейци от юни.
"В бъдеще може и да имаме "Спутник V" на нашия пазар, но това ще стане, след като проучим необходимите данни въз основа на европейските норми за контрол на качество и ефикасност", заяви представителката на ЕАЛ.
Редица страни от ЕС стават нетърпеливи от процедурата за одобрение на ваксини от съюза, която смятат за прекалено мудна, и се ориентират към все още неодобрени ваксини, като Унгария, която от миналия месец започна да използва руската ваксина, отбелязва АФП.
Поръчки за "Спутник V" направиха също Чехия и Словакия.
В края на февруари австрийският канцлер Себастиан Курц спомена в разговор с руския президент Владимир Путин възможността за доставки на "Спутник V" за Австрия, като заяви, че ваксините не трябва да са предмет на геополитически битки.
Курц все пак увери, че ще изчака одобрението на ЕАЛ преди тази ваксина да се ползва в Австрия.
Русия вече увери, че може да достави 50 милиона дози на европейците след като получи одобрение.
Според правилата на ЕС ваксините, получили положителна оценка от лекарствената агенция, могат да придобият достъп до пазара на ЕС с решение на комисията, подкрепено от мнозинството европейски държави. Досега този процес бе завършен за ваксините на Pfizer, Moderna и AstraZeneca, а на 11 март се очаква разрешение и за ваксината на Johnson & Johnson.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства