17 Март, 2026

Европейската агенция за околна среда: Въздухът ни носи смърт

Европейската агенция за околна среда: Въздухът ни носи смърт

Милано, снимка: БГНЕС

Повече от 400 000 души в Европейския съюз умират преждевременно всяка година в резултат на замърсяване на въздуха. До този извод стига доклад на Европейската агенция за околната среда (ЕАОС) в Копенхаген. Докладът анализира данни за въздействието на околната среда върху здравето и благосъстоянието на европейците. Съответно замърсяването на въздуха остава най-голямата екологична заплаха за здравето в Европа.

Агенцията също така дава да се разбере, че ситуацията определено се е подобрила през последните 30 години. През 1990 г. броят на жертвите на замърсяване на въздуха все още е един милион, съобщава АРД, цитирана от БГНЕС. 

Но друго замърсяване на околната среда също струва живота на много хора: Според ЕАОС шумовото замърсяване е на второ място, което води до 12 000 преждевременни смъртни случаи. Ефектите от изменението на климата също играят все по-голяма роля – например чрез горещи вълни и наводнения. Хората в градска среда са особено засегнати от последиците от изменението на климата, каза Катрин Ганцлебен от ЕАОС.

Други фактори, споменати от агенцията, са химични съединения, както и замърсена питейна вода. Ясна разлика между страните от Източна и Западна Европа също е забележима. В много страни от Източна Европа процентът на преждевременните смъртни случаи от фактори на околната среда е много по-висок, отколкото в Западна Европа, информира АФП.

Изследванията се основават на данни на Световната здравна организация (СЗО) за причините за смърт и болести от 2012 г. И обобщението на резултатите сочи, че около 13 процента от годишните смъртни случаи в ЕС – 630 000 преждевременно починали – могат да бъдат отнесени към фактори на околната среда и следователно биха могли да бъдат избегнати. Най-честите причини за смърт включват рак, сърдечни заболявания и инсулти.

„Докато ние в Европа виждаме подобрения в околната среда и Зелената сделка е с ясен фокус върху устойчивото бъдеще, докладът показва, че са необходими действия за защита на най-уязвимите в нашето общество“, каза изпълнителният директор на ЕАОС Ханс Бруйнинкс. Бедността често върви ръка за ръка с живота в замърсена околна среда и лошото здраве.”

Сподели:

Коментари (0)

Стармър пред Зеленски: Войната в Иран не бива да отклонява вниманието от Украйна

Стармър пред Зеленски: Войната в Иран не бива да отклонява вниманието от Украйна

Британският премиер посрещна украинския лидер Володимир Зеленски в официалната си резиденция на „Даунинг стрийт“

Окупатор събуди бойци на ВСУ и се предаде в плен

Окупатор събуди бойци на ВСУ и се предаде в плен

„Беше деветият ден на позицията, а също и четвъртият ден без никаква провизия... Казахме, че не сме яли, нито пили, но ни отговориха, че трябва да се събираме, да вървим и да щурмуваме" , спомня си белоруският гражданин

Шефът на американския център за борба с тероризма подаде оставка - не е съгласен с войната срещу Иран

Шефът на американския център за борба с тероризма подаде оставка - не е съгласен с войната срещу Иран

"Иран не представлява непосредствена заплаха за нашата нация", пише Кент в писмо до Тръмп