Европейската банка за възстановяване и развитие постави слаба оценка на развитието на България през юни-ноември 2021. Цените на стоките и горивата продължават да растат и така изяждат доходите на хората.
"Политическата нестабилност пряко води до ниска степен на ваксинация, а от това следва затваряне на фирми и бизнеси и икономическият растеж у нас ще се забави. Това се отразява негативно и на инвестициите", коментира в ефира на Нова ТВ министърът на финансите в периода 2001-2005 година Милен Велчев.
"Не е невъзможно да се увеличи минималната работна заплата, но това ще се отрази зле на бюджетния дефицит", заяви още той.
Той смята, че високите цени на горивата са временни и скоро те ще паднат и препоръча да не се бърза с компенсациите, защото те няма да могат да бъдат върнат обратно.
Според него пазарът сам ще намери своя баланс и цените ще се уравновесят. Относно теглене на дълг от държавата, финансисът вярва, че това би било добре и ще внесе сигурност.
"Правителството няма почти никакви инструменти да намали инфлацията, но може да я увеличи с безконтролно харчене", заяви Велчев.
"При определени условия е възможно България да приеме еврото до 2024 година. За това трябва политическа воля и зависи какво ще е правителството", каза още Милен Велчев.
Бизнес
Европейската банка за възстановяване и развитие постави слаба оценка на развитието на България през юни-ноември
![Европейската банка за възстановяване и развитие постави слаба оценка на развитието на България през юни-ноември](/static/downloads/uploads/Images_3/E/EBVR.jpg)
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.