17 Март, 2026

Европейската прокуратура повдигна обвинения срещу Федерика Могерини

Европейската прокуратура повдигна обвинения срещу Федерика Могерини

Федерика Могерини, снимка: EPA/BGNES

Случаят се очертава като един от най-големите скандали в Европа, тъй като засяга служители на изключително високо ниво.

Срещу бившия върховен представител на ЕС по външната политика Федерика Могерини и още двама души официално са повдигнати обвинения за измами, корупция, конфликт на интереси и нарушаване на професионалната тайна, съобщи Нова ТВ с позоваване на Европейската прокуратура.

Докато тече разследването обаче, те остават на свобода, тъй като Европрокуратурата е преценила, че няма риск да се укрият.

Засега Могерини не е коментирала обвиненията.

Европейската прокуратура подчерта, че всички лица се смятат за невинни до доказване на вината им пред компетентните белгийски съдилища. 

При акцията, проведена вчера сутринта в 07:30 ч., полиция влезе в сградата на Европейската служба за външна дейност в Брюксел и в офиси на Колежа на Европа.

Операцията е задействана след сигнали от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Белгийската полиция е извършила арести и претърсвания не само в офиси, но и в домове.

В резултат на операцията са задържани трима души: Федерика Могерини – бивш шеф на европейската дипломация и настоящ ректор на Колежа на Европа, вторият е Стефано Санино – бивш главен секретар на Европейската служба за външна дейност, който сега е генерален директор в Европейската комисия, а третият е служител от администрацията на Колежа на Европа.

Според разследващите генералният директор Стефано Санино е предоставил вътрешна информация на Федерика Могерини. Целта е била Колежът на Европа, който тя ръководи, да спечели обществена поръчка на стойност 1 милион евро. Средствата са били отпуснати за подготовка и обучение на бъдещи европейски дипломати и функционери в рамките на няколко месеца. Това се е случило малко след като Могерини е напуснала поста си на дипломат номер 1 на Европа.

Случаят се очертава като един от най-големите скандали в Европа, тъй като засяга служители на изключително високо ниво.

Това обаче не е единственият случай на сблъсък между белгийските власти и европейските институции - тези дни Европейският парламент ще разглежда искане на белгийската прокуратура за сваляне на имунитета на други евродепутати по различни обвинения, включително за лобизъм. 

Сподели:

Коментари (0)

Калас: Никой не ни е питал!  САЩ и Израел започнаха война с Иран въпреки изявленията от ЕС

Калас: Никой не ни е питал! САЩ и Израел започнаха война с Иран въпреки изявленията от ЕС

Тя подчерта, че европейските лидери са се опитвали да разубедят Вашингтон от ескалация на конфликта

Тръмп: НАТО допуска сериозна грешка!  Това е много глупаво

Тръмп: НАТО допуска сериозна грешка! Това е много глупаво

Американският президент разкритикува и британския премиер Киър Стармър за отказа му да подкрепи позицията на Вашингтон по конфликта в Близкия изток

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

"Тези 20 евро нито са много, нито са малко. Те са точно компенсацията, която ще подпомогне хората без да ги удари по джоба“, подчертава той