Европейският съд съобщи, че днес главният прокурор на ЕС и европейските прокурори тържествено са поели новите си задължения.
С общо съгласие на 16 октомври миналата година Европейският парламент и Съветът на ЕС назначиха Лаура Кьовеши за първи европейски главен прокурор. С решение от 27 юли тази година Съветът на ЕС назначи първите европейски прокурори, отбелязва съдът.
За да се отбележи тържествено официалното начало на дейността на Европейската прокуратура, в Съда на ЕС днес се е състояло заседание по встъпване в длъжност.
Прокурорите полагат клетва да изпълняват функциите си при условията на пълна независимост в интерес на ЕС, да не търсят и да не приемат указания от външна сила и да спазват задължението за поверителност по отношение на всяка информация, с която разполага прокуратурата.
Европейската прокуратура е независима служба на ЕС, на която е възложено извършването на разследвания, наказателно преследване и предаването на съд на извършителите на престъпления срещу общите финансови интереси (измами, корупция, трансгранични измами с ДДС за над 10 милиона евро). Европейската прокуратура води разследвания и осъществява наказателно преследване и упражнява функциите на прокурор пред компетентните съдилища на държавите от ЕС.
Седалището на Европейската прокуратура е в Люксембург.
До днес 22 държави от ЕС участват в общата прокуратура - Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Естония, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Холандия, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Финландия, Франция, Хърватия и Чехия, се посочва в съобщението, цитирано от БТА.

Лаура Кьовеши
До днес 22 държави от ЕС участват в общата прокуратура
Фактор
Още от Закон и ред
Министър Митов: Свързаните с контрабанда шефове на МВР в Пловдив са отстранени преди месец
"Не знам какво искат "Продължаваме промяната-Демократична България", но не знам дали и те знаят какво искат"
В Румъния обвиниха Жан-Клод Ван Дам в сексуални отношения с жени, станали жертви на трафик
Твърди се, че действията са извършени в Кан, а актьорът ги е получил като „подарък“ и е знаел, че те са жертви на мрежа от трафиканти
Допустими ли са мерки за поверителност на търговска тайна в производства по административни дела?
Създава се порочна съдебна практика по прилагане на чл.12 ЗЗТТ в производства по административни дела, а това от една страна е в противоречие с принципа на „съответстващото“ тълкуване на правото на ЕС