Поне 8 месеца трае имунитетът срещу Covid-19 при преболедували, съобщиха учени от Медицинския университет в Инсбрук, цитирани от БГНЕС. Те са започнали изследването си през април в ски курорта Ишгл, който бе едно от първите огнища на коронавируса в Европа. При повторни анализи, 8 месеца по-късно, се установява, че заболелите все още имат имунитет срещу заразата.
"Използвахме няколко различни процедури за изследване на антитела, за да получим възможно най-надеждни резултати. Оказа се, че при 90% от хората, участвали в първото проучване и дошли за второ, антителата остават. Също така открихме, че 70% от респондентите, които сме тествали за клетъчен имунитет, все още имат клетъчна активност", коментира ръководителят на изследването Вегенер Борена. Като потвърждение на думите му втората вълна на заразата в Ишгл не е толкова силна, в сравнение с други райони в Австрия. Учените определят своето изследване като най-голямото от тези, които са били посветени на проучването за антитела.
Директорът на Института по вирусология към университета в Инсбрук - Доротея фон Лаер допълва: "Със социално дистанциране, с някои мерки, които не вредят на човека и с ваксинация на 40-50% от населението е възможно да се върнем към донякъде нормален ежедневен живот".
Междувременно анализ, изготвен от 5 университета в Шотландия и обществената здравна организация Public Health Scotland, сочи, че резултатите от ваксинирането в страната са впечатляващи, като значително е намалял броят на хоспитализираните. Анализът е правен между 8 декември и 15 февруари, когато в Шотландия са били приложени 1,14 млн.ваксини върху 21% от населението на страната. Спадът на постъпилите в болница е 85% при ваксинирани с "Пфайзер"/"БиоНТех" и 94% - при тези с "АстраЗенека". При това става въпрос за резултати след поставяне само на първата доза.
"Сега имаме доказателства на национално ниво, че ваксинацията осигурява защита срещу хоспитализация от COVID-19. Необходимо е да се ускори инжектирането на първата доза в световен мащаб, за да се преодолее това ужасно заболяване", коментира ръководителят на изследването Азиз Шейх - директор на Института "Ашър" към университета в Единбург, цитиран от "Дарик Нюз".
Следете с Фактор
Свят
Ученици с "Калашници" в ръце празнуват "Деня на албанското знаме" в РС Македония
- 20:58, 30 Ноември, 2024
България
ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ
- 19:29, 30 Ноември, 2024
Още от Свят
Румънците ги чакат трудни времена след шока от президенските избори
Триумф на десните екстремисти не само ще вкара Румъния в хаос, но и ще създаде големи проблеми за ЕС и НАТО
Сбогувайте се с Америка: Тръмп се закани да накаже БРИКС ако...
Републиканецът обеща още преди да е влязъл в Белия дом да следва протекционистична програма, заплашвайки с високи мита съседите и съперниците си
Ученици с "Калашници" в ръце празнуват "Деня на албанското знаме" в РС Македония
По същото време в центъра на Скопие колони от автомобили развяваха албански знамена, имало е и стрелба с огнестрелно оръжие, палежи, късане на македонското знаме