4 Април, 2026

Рюте: Европа е готова да изпрати войски в Украйна, ако Путин наруши примирието

Рюте: Европа е готова да изпрати войски в Украйна, ако Путин наруши примирието

Снимка: EPA/BGNES

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече настоящия период най-опасния след Втората световна война

В момента сме изправени пред най-опасния период от края на Втората световна война, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте. И сега, каза той, съюзниците се опитват да гарантират, че след мирно споразумение Украйна никога повече няма да бъде атакувана от Русия.

„Путин трябва да разбере, че друга атака би била фатална за него. Има три нива на това“, цитира Униан думите му в интервю за Bild.

Първото ниво са украинските въоръжени сили. Те, каза той, трябва да са в отлична форма. Разбира се, в момента те постигат невъзможното, но трябва да са способни да защитават страната дори след войната или по време на продължително прекратяване на огъня.

Второто ниво е „Коалицията на желаещите“, водена от Франция и Великобритания, с участието на Германия и други държави. Тази коалиция ще осигури всичко необходимо, в допълнение към украинските въоръжени сили, за да гарантира, че Путин няма да посмее да атакува отново.

А третото ниво са Съединените щати. Съюзниците и Украйна в момента работят за свързването на тези три елемента – украинската армия, „Коалицията на желаещите“ и участието на САЩ – така че Путин ясно да разбере, че никога повече не може да докосне Украйна.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Илия Лазаров: РСМ трябва на изпълни поетите ангажименти без излишни балкански тарикатлъци

Илия Лазаров: РСМ трябва на изпълни поетите ангажименти без излишни балкански тарикатлъци

"Северна Македония е добре дошла в европейското семейство, когато започне да се държи по европейски и покрие критериите за членство4, смята той.

Русия се готви да блокира резолюция за Ормузкия проток в Съвета за сигурност на ООН

Русия се готви да блокира резолюция за Ормузкия проток в Съвета за сигурност на ООН

В протокола на изявлението Лавров допълва, че в тази резолюция не се споменава, че „Иран е жертва на агресия“. По негови думи приемането ѝ ще предизвика враждебна реакция от страна на властите в Техеран

The Hill за недоволството в Русия: Путин ходи по по-тънък лед, отколкото си мисли

The Hill за недоволството в Русия: Путин ходи по по-тънък лед, отколкото си мисли

"Войната в Украйна показа, че руският президент живее в измислен свят", пише авторът, професор по политология в Университета Рутгерс в Нюарк