6 Януари, 2026

Кремъл отново разиграва Запада: Говори за коледно примирие, но мисли как да продължи войната

Кремъл отново разиграва Запада: Говори за коледно примирие, но мисли как да продължи войната

снимка: архив Faktor.bg

По думите на Дмитрий Песков, Москва не би се съгласила на примирие, ако то се свежда до „краткосрочни и неизпълними решения“, вместо до устойчив и дългосрочен мир

Русия отново демонстрира готовност за примирие, но зад дипломатичната реторика прозира добре познатата стратегия на Кремъл – печелене на време, размиване на отговорността и опит да се внесе разкол сред съюзниците на Украйна. Подобни сигнали не целят край на войната, а по-скоро нова манипулация на Запада и натиск върху Киев да приеме неизгодни условия.

Възможността за коледно примирие, предложено от Украйна, зависи от това дали ще бъде постигнато цялостно мирно споразумение. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от „Ройтерс“.

Изказването му идва ден след като украинският президент Володимир Зеленски обяви, че Киев подкрепя идеята за временно прекратяване на огъня по време на коледните празници, включително спиране на ударите срещу енергийната инфраструктура.

Коментирайки предложението, Песков подчерта, че ключовият въпрос е дали страните ще успеят да стигнат до реално споразумение. „Въпросът е дали ще има договореност, или не – както каза и президентът Доналд Тръмп“, заяви той.

По думите на говорителя на Кремъл, Москва не би се съгласила на примирие, ако то се свежда до „краткосрочни и неизпълними решения“, вместо до устойчив и дългосрочен мир.

„Нашата цел е мир, а не временно спиране на бойните действия, което да даде възможност на Украйна да си поеме дъх и да се подготви за продължаване на войната“, подчерта Песков.

Той добави, че Русия иска конфликтът да бъде прекратен окончателно, като бъдат постигнати заявените от Москва цели и гарантирани нейните интереси, както и дългосрочна сигурност в Европа.

В същото време Песков заяви, че Кремъл все още не е получил конкретна информация за предложенията за гаранции за сигурност за Украйна по модел, подобен на НАТО, за които според представители на САЩ и ЕС Вашингтон е готов да поеме ангажимент.

Сподели:

Коментари (0)

Гаранциите за Украйна: 800-хилядна украинска армия,  мироопазваща сила и  мониторинг  от САЩ

Гаранциите за Украйна: 800-хилядна украинска армия, мироопазваща сила и мониторинг от САЩ

Володимир Зеленски определи Парижката декларация като „много конкретно споразумение“, което показва реалната готовност на коалицията и европейските държави да работят за ми

Гренландия и Дания поискаха спешна среща с Марко Рубио

Гренландия и Дания поискаха спешна среща с Марко Рубио

„Целта на срещата е да бъдат обсъдени сериозните изявления, направени от Съединените щати по отношение на Гренландия“, написа във Facebook външният министър на автономната датска територия Вивиан Моцфелдт

Тръмп: Ще ме свалят с импийчмънт, ако загубим междинните избори

Тръмп: Ще ме свалят с импийчмънт, ако загубим междинните избори

Политиката на Тръмп ще бъде във фокуса на междинните избори в САЩ през ноември, когато ще бъдат попълнени всички места в Камарата на представителите и една трета от местата в Сената.