Oказва се, че COVID-19 определено е обогатил езика ни. Езикът си има свои правила. Само че от време на време се намесваме в тях и се получава това: "Карантинирам", "Коронясване по-скоро", "Вкъществуване примерно", "Карантинирам определено". Карантиниране на пътникопотока след термометриране и тестуване. И това не е само при нас - езикът, според езиковедите, няма право да ни се сърди.
"Всяка промяна в обществото води до промени в езика. Езикът намира начин, по който да реагира", коментира езиковедът от Софийския университет "Св. Климен Охреидски" пред БНТ. Eдно е сигурно - думата "коронясан" вече се използва по-внимателно. "Карантинирам" обаче според експерти има големи шансове, защото замества по-дългия израз "поставям под карантина".
"Езиковият носител търси по-кратки форми, чрез които да назовава един процес или едно явление. И е възможно да влезе в следващия речник. Експертите въведоха в употреба думата срутище", каза още доц. Миланов. Останалите нови думи са ваканцувам, входирам, агресирам, приоритизирам. "Всяка дума всъщност носи посланията на епохата си, категоричен е езиковедът от Алма Матер.
А на COVID-19 не му трябваше епоха, а по-малко от три месеца, за да сложи отпечатъка си. И за да е ясно, че новото не е само в българския език - отново в социалните мрежи се появи съчетанието COVIDIOT - човек, който не спазва наложените мерки. Да се надяваме, че няма да ни се налага много често да я използваме в България.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас