24 Ноември, 2024

Фабрис Баланш: Русия и Турция се разбират добре за Идлиб, няма да се разделят заради няколко убити турски войници

Фабрис Баланш: Русия и Турция се разбират добре за Идлиб, няма да се разделят заради няколко убити турски войници

Фабрис Баланш

Западът подценява джихадистката заплаха от Идлиб, има опасност от нова бежанска вълна

„Западът подценява ситуацията в северозападната сирийска провинция Идлиб, където днес има много чуждестранни терористи - френски граждани, саудитски граждани и други. Ние не желаем да видим, че там е като при „Ислямска държава“. А това е голяма грешка.“ Това заяви в интервю за БНР Фабрис Баланш от Лионския университет.

Той коментира ситуацията около Сирия, след като миналата и тази седмица турският президент Реджеп Ердоган отправи остри критики към Русия. Първо Ердоган упрекна Москва, че помага с наемници на генерал Халифа Хафтар да руши Либия. После турският лидер пътува за Киев, където се обяви срещу анексирането на Крим и за правата на кримските татари.

„Западът сега е загрижен най-много за новата бежанска вълна, която се надига от Идлиб. Ако сирийската армия завземе цялата област, около 2 милиона души ще избягат в Турция, а оттам - в Европа. И, разбира се, сред тях ще има и джихадисти“, казва още експертът.

Най-остри обаче изглеждат руско-турските разногласия по отношение на Северозападна Сирия. От декември до сега сирийската армия - с руска помощ - завзе голяма част от областта Идлиб и прогони половин милион души по-близко до турската граница. Осем турци - 7 войници и 1 цивилен, бяха убити в понеделник при обстрел край град Саракеб. Сирийската страна също даде жертви при ответния удар.

Според признанието на руски политици отношенията между Анкара и Москва са поставени на изпитание от тези събития. Това може да е добре за НАТО, но зле за Европа предвид перспективата за нова бежанска вълна и създаване на терористично гнездо в Идлиб.

Запитан непреодолими ли са противоречията между Русия и Турция в Идлиб, неизбежен ли е разривът помежду им, Баланш посочва, че Турция и Русия се разбират много добре за Идлиб и Северна Сирия. Всеки път, когато сирийската армия си върне част от Идлиб, Турция завзема кюрдска територия. След като през 2017-та сирийската армия завзе територии източно от Идлиб, през 2018-та турската завзе Африн. А когато миналата година Асад настъпи отново в Идлиб, турците влязоха в Тал Абиад и Рас ал Аин.

Защо Ердоган е ядосан сега? Ами защото сирийската армия напредва твърде бързо, а той няма никаква полза това. Той иска град Кобане - иска да довърши сирийските кюрди. Но Русия не е готова да му даде Кобане. Затова са и търканията между Анкара и Москва, очерта новата ситуация експертът.

Според него обаче турците с руската делегация, която очакват днес в Анкара, ще стигнат до някакво съгласие, защото икономическите и геополитическите връзки между Русия и Турция са много силни и едва ли ще се разделят само заради няколко турски войници, които бяха убити в Идлиб, убеден е Фабрис Баланш.

Сподели:

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"

Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост

Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%