25 Ноември, 2024

"Файненшъл таймс": Румъния никога не е била по-корумпирана, отколкото през 2018 г.

"Файненшъл таймс": Румъния никога не е била по-корумпирана, отколкото през 2018 г.

Ливиу Драгня

Сега корупцията е институционализирана, пише изданието

В. "Файненшъл таймс" пише, че ротационното председателство на Съвета на ЕС ще бъде предизвикателство за Румъния и повод страната да покаже своите амбиции и постижения във вътрешността на съюза. С поемането на председателството тази седмица обаче светлината на прожекторите извади наяве и структурата на тесногръдата власт, на върха на която стои най-силният политик Ливиу Драгня, осъден вече за злоупотреба със служебно положение, пише британското издание, цитирано от румънския информационен сайт Хотнюз.

Всеки, който се страхува, че Румъния може да стане феодално владение на Ливиу Драгня - най-влиятелният политик, който дърпа конците и ръководи задкулисните игри, може да намери достатъчно доказателства за това в Александрия - градът, от който произхожда лидерът на Социалдемократическата партия (СДП). Огромната вила на Драгня - с тенис игрище и басейн, се намира близо до центъра на града в един от най-бедните окръзи на страната, пише "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

Недалеч от вилата се намира централата на агенцията, която бе ръководена от бившата му съпруга Бомбоника, замесена в делото, по което лидерът на СДП бе осъден на първа инстанция на три години и шест месеца затвор за злоупотреба със служебно положение, заради фиктивно назначаване на две представителки на СДП. Драгня обжалва присъдата.

В другия край на града се намира комплексът "Тел Друм" - пътно-строителна компания, която е в основата на друго дело. Прокурорите казват, че "Тел друм" е била средството за забогатяване на Драгня и неговото семейство. Компанията участва в много проекти в окръга, пише "Файненшъл таймс".

Според прокурорите една от злоупотребите на "Тел Друм" е била завишаване на километрите, изградени от компанията, а сигналът по това дело дойде от разследване на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Драгня обаче отхвърля обвиненията.

Журналистите от "Файненшъл таймс" припомнят, че Ливиу Драгня не може да стане министър-председател заради присъда по дело за изборни измами. Въпреки това той е човекът, който ръководи правителството и упражнява огромно влияние в опит да защити себе си и членовете на неговата партия от разследванията на прокурорите от Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК).

Миналия месец Драгня поиска от третия свой премиер от поемането на властта през 2017 г. - Виорика Дънчила, да вземе мерки за декриминализиране на някои корупционни престъпления. "Защо амнистията и помилването да са богохулство?", запита Драгня на партийно събрание. Той поиска от народните представители да започнат процедура за "държавна измяна" срещу президента Клаус Йоханис, който се противопоставя на мерките за смекчаване на борбата с корупцията.

Макар да е лидер на лявоцентристка партия, Драгня няма никаква визия за икономически реформи. "Той е първият румънски лидер, който няма никаква идеология", коментира журналистът Кристиян Тудор Попеску.

"Румъния никога не е била по-корумпирана отколкото през 2018 г. Защото сега корупцията е институционализирана", коментира пред "Файненшъл таймс" бившият премиер Виктор Понта (който бе изключен от СДП - бел. ред.).

"Файненшъл таймс" отбелязва, че популярността на Драгня е намаляла още повече след появата през октомври на куфар с документи за бизнеса на лидера на СДП с "Тел Друм" и неговите ловни подвизи.

Когато Румъния влезе в ЕС, Брюксел й наложи механизъм за наблюдение в сферата на съдебната система и борбата с корупцията. През ноември Брюксел би тревога за крачките назад, които прави Букурещ, и обърна внимание на атаките срещу правовата държава. Вдъхновени от премиера на съседна Унгария, Драгня и неговите съюзници отговориха на критиките на европейските лидери, като нападнаха ЕС, въпреки че 91 процента от румънците искат оставане на страната в блока. "Не приемам повече лъжите, които идват от запад, и които казват, че правим закони в наш интерес", каза Драгня през декември.

В бедния окръг Телеорман в южната част на Румъния вилата на Драгня изглежда като паметник на недосегаемостта. 74-годишният местен жител Паул си спомня как Драгня е започнал да изкупува земя от съседите, за да построи огромната си къща. Старецът не е говорил от години с него, макар че са съседи. (24 часа)
Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"