„Започва предната чистка в бизнес елита в България, родените в грях ще умрат в презрение. Наблюдавали сме този процес по време на прехода няколко пъти. Като се наливаха основите на демокрацията, явно такива процеси са съществували. На мястото на стария бизнес, който си отива по физиологични причини, идват неговите наследници“. Това заяви в предаването „Свободна зона с Георги Коритаров“ по ТВ Европа финансовият анализатор Петър Илиев.
„В момента сме в предизборна година. Не е тайна, че българският бизнес елит е спонсор на политическите партии. От неговото спонсорство зависи и резултатът на изборите. Тази криза показа, че огромна част от българския бизнес не работи по правилата – както по отношение на данъците, така и на хората, които наема. Бюджетът е на излишъкът все още, защото разходите около кризата са само 100 млн. лева в тази посока. Оказва се, че голяма част от бизнеса не може да отговори на критериите на държавата. Някои от бизнесмените са крили толкова данъци, че не могат да докажат спада в приходите си. Това означава, че е работено на сиво“, каза още финансистът.
„Братя Бобокови, които са едни от първата генерация бизнесмени, са арестувани за незаконни сделки с боклук, които са покровителствани от зам.-министъра на екологията. Важно е внушението сред хората и електората. Въпросът е в тази група от списъка дали няма още имена, които са покровителствани от представители и на други власти, като магистрати например. Ако тази система е работила повече от 2-3 години, изисква много добре организирана мрежа. Предизборно е много благоприятен моментът да бъде разтърсен едрият бизнес за джобовете и за вратовете. Да се напомни кой кара влака и кой се вози гратис. Дори не става дума за „помолване“, а да се предупреди да не се откланят средства към нови политически проекти. Идеята е да няма кой да плаща на новите играчи. Гражданска енергия за промяна има, но няма кой да я олицетворява“, каза още Петър Илиев.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни