Френският посланик у нас Флоранс Робин направи кратък отчет на Френското председателство на Съвета на Европейския съюз. На първо място тя посочи постигнатия напредък относно кандидатурите на Албания и Северна Македония за членство в ЕС, както и предложението за Преговорна рамка, която на 24 юни българското Народно събрание одобри.
„Сега имаме компромисно предложение на масата, което остава да видим дали ще бъде прието от страна на властите в Северна Македония“, заяви посланик Рубин.
„Събития като пандемията, войната в Украйна изискват потвърждение на общата заплаха, което означава по-силна, по-единна и устойчива Европа пред кризите и предизвикателствата на този век. По време на Френското председателство постигнахме 113 споразумения, в това число и много текстове, свързани със санкциите срещу Русия, както и 30 споразумения /трилогия/– споразумения между Европейския парламент и Съвета на ЕС“.
Много е важно ЕС да отговаря по категоричен начин на опитите за оправдаване агресията на Русия срещу Украйна, смята първият френски дипломат. „Имаме 7,7 млн. бежанци от Украйна, нуждаещи се от хуманитарна и финансова помощ; нужна е също и военна помощ, масирани санкции срещу Русия и Беларус“.
Като друг акцент в последните дни на Френското председателство е предоставянето на статут на страни-кандидатки за членство в ЕС на Украйна и Молдова.
„На второ място, искам да обърна внимание е изграждането на по-суверенна Европа“, продължи посланик Робин. Какво означава това? Обновена шенгенска зона, която да е в състояние да посреща съвременните заплахи, обединен подход спрямо мигрантите и приютяването на бежанците. Откроено бе и приемането на т.нар. Стратегически компас, европейската пътна карта за отбрана за десетилетието. Обновеното партньорство с Африка е друг акцент на Френското председателство.
На трето място френският посланик отчете усилията за постигането на по-екологично чиста, по-зелена Европа. Посочи приетата Стратегия за 2050 г., която предвижда Европа да се превърне в първият въглеродно неутрален континент, като до 2050 г. редуцира с 55% емисиите от въглероден двуокис. „Това означава да развиваме възобновяемите източници, както и да диверсифицираме източниците на енергия“, продължи тя. „В този посока е важно повишаването на данъците върху въглеродните емисии в границите на ЕС, както и до 2045 г. да спрем продажбата на фосилни горива“. Със задоволство посланик Робин отчете, че след 10 г. преговори е приета директива, задължаваща от юни 2026 г. компаниите да назначават най-малко 40% жени на мениджърски позиции. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства