23 Ноември, 2024

Фон дер Лайен: Берлинският процес е гарант за бъдещето на Западните Балкани в ЕС

Фон дер Лайен: Берлинският процес е гарант за бъдещето на Западните Балкани в ЕС

Урсула фон дер Лайен, снимка: EPA/BGNES

Първото предварително условие е съответствие с нашите основни европейски ценности

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Берлинският процес гарантира бъдеще, в което всички държави от Западните Балкани ще бъдат част от Европейския съюз.

Днес в Берлин се провежда десетата поред среща във формат ръководители на държавите от Западните Балкани и на страните партньори от инициативата, както и представители на международни финансови институции и регионални организации.

"Срещата е повод да погледнем назад към едно десетилетие на напредък с нашите партньори от Западните Балкани. Берлинският процес винаги е бил застъпник, архитект и крепител на здравата връзка между нас. Разбира се, за десет години много неща се промениха. Времената на конфликти, войни и сътресения доведоха до ново осъзнаване вътре в Европейския съюз. Осъзнаването, че по-големият Съюз е и по-силен Съюз. И че е наша отговорност да приближим амбициозните членове към нас. Ето защо разширяваме към Западните Балкани същите мерки за солидарност, които сме предприели в рамките на нашия Съюз. Пример за това е енергийната криза. Помогнахме на домакинствата от Западните Балкани да се справят с високите разходи за енергия чрез нашия пакет за енергийна подкрепа в размер на 1 млрд. евро. Сега изграждаме енергийна инфраструктура, за да направим Западните Балкани по-енергийно независими, с инвестиционен план от 30 млрд. евро. Друг пример е сътрудничеството ни в областта на гражданската защита. Всички ние се борихме рамо до рамо с горските пожари от това лято и с неотдавнашните наводнения в Босна и Херцеговина. И цялото това практическо сътрудничество върви успоредно с напредъка по европейския път." - каза Фон дер Лайен след разговорите с лидерите от Западните Балкани.

Председателката на ЕК подчерта, че разширяването е на първо място в дневния ред на общността.

"Гледаме към бъдещето, в което всичките шест партньори от Западните Балкани ще бъдат част от нашия Европейски съюз. За да постигнем това, трябва да се възползваме от уроците на разширяването през 2004 г. Първото предварително условие е привеждането в съответствие с нашите основни европейски ценности: зачитането на демокрацията и върховенството на закона. Втората предпоставка е ранната икономическа интеграция. Ето защо Берлинският процес играе ключова роля. Той винаги е бил движещата сила на регионалната икономическа интеграция. Берлинският процес се превърна в двигател на общия регионален пазар на шестте държави от Западните Балкани. От съществено значение е този общ регионален пазар да функционира безпроблемно, защото той позволява на предприятията от Западните Балкани да търгуват, да въвеждат иновации и да създават добри работни места. И защото той приближава региона до нас и до техните икономики, до нашия единен пазар." - посочи Фон дер Лайен.

Тя приветсва споразумението, постигнато през миналата седмица на равнище ЦЕФТА и по-специално премахването на ограниченията върху износа от Сърбия в Косово.

"Колкото по-добре функционира общият регионален пазар, толкова по-добре могат да бъдат интегрирани икономиките на Западните Балкани - стъпка по стъпка - в нашия европейски единен пазар. Нуждаем се от мост между общия регионален пазар и единния европейски пазар. И този мост е нашият План за растеж за Западните Балкани - инвестиции в размер на 6 млрд. евро. Неслучайно избрах да представя Плана за растеж на миналогодишната среща на върха на Берлинския процес в Тирана. Причината е проста: Планът за растеж и Берлинският процес са взаимосвързани. С Плана за растеж ние отваряме вратата към определени сектори на единния пазар. За да се възползват от това отваряне, Западните Балкани трябва да приемат съответните реформи, за да имат равни условия на конкуренция. А тези реформи в замяна се подкрепят от инвестициите на ЕС във всяка страна. А напредъкът е осезаем. Помолихме нашите партньори да разработят своя собствена програма за реформи в рамките на Плана за растеж. Днес имам удоволствието да съобщя, че пет от шестте програми за реформи ще бъдат приети тази седмица. Това означава, че плащанията по Плана за растеж могат да започнат да текат преди края на годината. Това никога не би било възможно без Берлинския процес. Така че упоритата работа е успешна. Пътят е ветровит, но ние вървим напред." - увери председателката на ЕК.

Берлинският процес е създаден през 2014 г. като платформа за засилване на сътрудничеството между държавите от Западните Балкани и страните домакини на Берлинския процес, както и ЕС. Форумът има за цел да подпомогне страните от региона в постигането на европейските стандарти и да донесе конкретни ползи на гражданите им. Основната идея на инициативата е да подпомага процеса на европейска интеграция на страните от Западните Балкани, като дейността на процеса е насочена в три основни направления: икономика и свързаност, помирение и добросъседски отношения, сигурност.

Участници в процеса са страните от Западните Балкани: Албания, Сърбия, Република Северна Македония, Босна и Херцеговина, Черна гора, и Косово, както и Германия, Австрия, Франция, Италия, Хърватия, Словения, Великобритания, Полша, Гърция и България. /БГНЕС

Сподели:

САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан

Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан

Байдън почете жертвите на Гладомора

„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.

Трагедията в Нови Сад: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите

Червен отпечатък на ръка с изписана на нея думата "Престъпници" - това е логото на протестиращите в Сърбия