24 Ноември, 2024

Фон дер Лайен от Япония: ЕС се стреми към по-активна роля в Азиатско-тихоокеанския регион

Фон дер Лайен от Япония: ЕС се стреми към по-активна роля в Азиатско-тихоокеанския регион

Шарл Мишел, Фумио Кишида, Урсула фон дер Лайен

Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен се срещнаха с японския премиер Фумио Кишида

Ръководството на ЕС заяви днес желанието си за "по-активна роля" в Азиатско-Тихоокеанския регион по време на официално посещение в Япония.

Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен нарече Индийско-Тихоокеанския регион "процъфтяващ " и заяви, че в същото време той е "театър на напрежението".

"ЕС иска да играе по-активна роля в Индийско-Тихоокеанския регион. Искаме да поемем повече отговорност в един регион, който е толкова жизненоважен за нашия просперитет", каза тя.

В политиката си спрямо Азия и Китай САЩ използват термина "Индийско-Тихоокеански регион", за да обозначат по-широкия Азиатско-Тихоокеански регион, в който Япония, Индия и Австралия са основните им партньори за сдържане на "възхода" на Китай, коментира Анадолската агенция.

Председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен се срещнаха с японския премиер Фумио Кишида в Токио по време на 28-ата среща на върха Япония-ЕС.

Като похвали "твърдата позиция" на Япония по отношение на войната на Русия в Украйна, Фон дер Лайен заяви, че войната показва, че "бъдещето на световния ред, основан на правила", е "заложено на карта" и Япония го разбира.

Япония се присъедини към западните си съюзници и наложи наказателни санкции на Русия в търсене на край на войната в Украйна. Москва отвърна с реципрочни санкции срещу Токио.

По време на пресконференция двете страни заявиха, че са се договорили да си сътрудничат за осъществяването на "свободен и отворен" Индийско-Тихоокеански регион, както и че ще гарантират "икономическата и енергийната сигурност".

"Нахлуването на Русия в Украйна разклаща основите на международния ред, обхващащ не само Европа, но и Азия, и е абсолютно недопустимо", заяви Кишида.

Като призова за укрепване на двустранните връзки с "дълбоки и динамични отношения, обединени от фундаменталните ценности на демокрацията и върховенството на закона", Мишел заяви, че сътрудничеството между ЕС и Япония относно Украйна е "от решаващо значение в Европа, но е важно и в Индийско-Тихоокеанския регион".

Обръщайки се към Китай, той заяви, че Пекин трябва "да се изправи в защита на многостранната система, от която се е възползвал при развитието на страната си".

"Войната на Русия срещу Украйна показа, че задълбоченото сътрудничество не е лукс, а жизнена необходимост", добави той.

Двете страни поставиха началото и на цифровото партньорство между ЕС и Япония, като Фон дер Лайен заяви, че "лидерството в тази област е от ключово значение за нашата конкурентоспособност и сигурност".

"Ще използваме нашето споразумение за стратегическо партньорство, за да разнообразим и укрепим веригите си за доставки. Някои материали и технологии са се превърнали в основни за нашата икономика и в ежедневие, като например полупроводниците. Трябва да можем да разчитаме на надеждни вериги за доставки", добави тя. /БГНЕС

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас