1 Февруари, 2026

Фон дер Лайен: Китайски оръжейни доставки за Русия биха навредили на отношенията ни

Фон дер Лайен: Китайски оръжейни доставки за Русия биха навредили на отношенията ни

Урсула фон дер Лайен

Тя се срещна със Си Дзинпин

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в четвъртък, че е предупредила Китай, че евентуална доставка на оръжия за Русия "значително ще навреди" на двустранните отношение с ЕС, съобщава Франс прес.

"Ние също така разчитаме на Китай да не предоставя военно оборудване пряко или непряко на Русия, защото всички знаем, че въоръжаването на агресора би било в противоречие с международното право и би навредило значително на нашите отношения“, каза Фон дер Лайен на пресконференция в Пекин след нейни срещи с китайския президент Си Дзинпин и с премиера Ли Дзян.

Същевременно шефът на ЕК Фон дер Лайен приветства желанието на Си Дзинпин да разговаря с украинския президент Володимир Зеленски.

В отговори на въпрос на пресконференцията дали е реалистично Китай да окаже натиск върху руския президент Владимир Путин да прекрати войната в Украйна, Фон дер Лайен посочи, че е насърчила китайския президент Си Дзинпин да се свърже с украинския президент Володимир Зеленски, съобщава Ройтерс.

"Интересно беше да чуя, че президентът Си потвърди готовността си да разговаря със Зеленски, когато условията и времето са подходящи. Мисля, че това е положителен елемент“, каза тя.

След срещата си с китайския президент, Урсула Фон дер Лайен каза още, че ЕС и Китай са се съгласили да възобновят икономическия и търговски диалог на високо ниво и дигиталния диалог на високо ниво и се надяват първите срещи да се проведат скоро.

Тя отбеляза, че също така е обсъдила със Си Дзинпин въпроса за Тайван, като каза, че "никой не трябва едностранно да променя статуквото със сила в този регион" и че всяко напрежение трябва да се разрешава чрез диалог.

Сподели:

Коментари (0)

ISW: Украинските войски са напреднали в Харковска и Донецка области

ISW: Украинските войски са напреднали в Харковска и Донецка области

В същото време окупаторите са постигнали успех на Покровското и Гуляйполското направление. Това се посочва в новия отчет на американския Институт за изследване на войната

Манфред Вебер предлага европейски ядрен чадър

Манфред Вебер предлага европейски ядрен чадър

Той направи изявлението в Загреб след среща на ЕНП, като определи предложението на френския президент Еманюел Макрон Франция да предостави ядрения си арсенал в рамките на подобна инициатива като „щедър жест“.

WSJ: Ударният юмрук на САЩ вече е край Иран, Тръмп обмисля къде да удари

WSJ: Ударният юмрук на САЩ вече е край Иран, Тръмп обмисля къде да удари

Американският президент се надява да проведе светкавична операция и не иска да се въвлича в продължителна война.