Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви вчера, че блокът ще направи всичко възможно, за да сключи споразумение с Великобритания до края на годината, но няма да прави компромис с основните си ценности, основно със възможността за справедлива конкуренция, предаде "Ройтерс".
В края на годината изтича периодът за разработване на новите отношения между Европейския съюз и Обединеното кралство, но коронавирусът и продължаващи спорове забавиха процеса. "Преговорите с Великобритания винаги се очертаваха трудни и не ни разочароваха," каза пред Европарламента урсула фон дер Лайен.
"Сега сме на половината път, остават пет месеца. Но не сме свършили и половината от работата за споразумението," каза Фон дер Лайен. Тя потвърди, че Лондон няма да иска отсрочка за търговско споразумение след декември и напомни, че няма как Великобритания да запази всички свои икономически и търговски привилегии, които е имала като член на ЕС. От Лондон, обратно, обвиненията към Брюксел са, че не е достатъчно гъвкав.
"Трудно, но възможно"
Според Фон дер Лайен обаче няма как да има сделка без "равностойност" и гаранции за честна търговия и конкуренция (условие, което вече е поставяно), споразумения за въпросите на рибарството и механизми за уреждане на спорове. Великобритания трябва да приеме европейските стандарти за всичко от държавна помощ до регулации на околната среда, за да не подбива европейски продукти. "Трябва да е споделен интерес" на ЕС и Великобритания да крачат напред заедно, "към най-високите стандарти", каза тя.
Друг проблем е информацията - нужни са правни гаранции от Лондон, че коректно ще обработва данни на европейци, ако иска достъп до бази данни в Европа и ли по-тясно сътрудничество в полицейски и съдебни въпроси, каза тя.
Главният преговарящ от името на ЕС Мишел Барние заяви, че е "възможно" да има сделка, макар "времето да е много малко". Великобртания трябва да избере "иска ли споразумение или не", тъй като условията вече са известни. Според него по-важната част на преговорите ще е през юли, август или септември. По думите му бъдещата следка трябва да включва не само търговията, но и стандарти в сигурността, околната среда и правата за помощи. Освен това Брюксел трябва, по думите му, да се подготвя за всички възможни сценарии - "дали ще има сделка или не".
Европарламентът: Няма гаранция, че ще одобрим
Каквото и да се договорят 27-те държави в ЕС и Великобритания, ще трябва да го одобри и Европарламентът. А вчера институцията даде сигнал, че подкрепата ѝ не трябва да се смята за даденост.
Парламентът няма да подкрепи споразумение на всяка цена, предупредиха редица евродепутати, коментиращи продължаващите преговори относно бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство. Те отхвърлиха намерението на Обединеното кралство да избере някои определени области на политика за преговаряне, докато пренебрегва други, съобщи пресслужбата на ЕП.
Няколко участници в дебата подчертаха, че и двете страни трябва да се придържат към Политическата декларация, подписана от Обединеното кралство и ЕС миналата година, която предоставя ясна рамка за бъдещите отношения. Евродепутатите също призоваха ангажиментите да бъдат изпълнени честно, наред с други, в интерес на гражданите на Обединеното кралство в ЕС и на гражданите на ЕС в Обединеното кралство, както е предвидено в правно обвързващото Споразумение за оттегляне.
Парламентът се надява на нова динамика, необходима за завършване на преговорите, за които остават още само 204 дни.
Урсула фон дер Лайен
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства