1 Февруари, 2026

Фон дер Лайен ще обясни как ЕС ще ускори настъпването на мира в Украйна

Фон дер Лайен ще обясни как ЕС ще ускори настъпването на мира в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тя ще представи цял доклад в Европейския парламент и ще обясни по какви пътища Съюзът ще помогне за постигането на мир в Украйна.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще представи в Европейския парламент доклад за това какво ще предприеме Европейският съюз за прекратяване на войната в Украйна.

Това съобщи на брифинг главната говорителка на Европейската комисия Паула Пиньо. Тя уточни, че преди представянето на стратегията на ЕС за постигане на справедлив и устойчив мир в Украйна, фон дер Лайен ще посети Париж, където ще се срещне с френския президент Еманюел Макрон.

След това, по думите на Пиньо, фон дер Лайен ще замине за Страсбург, където на 7 май ще се проведат дебати на евродепутатите относно подкрепата на ЕС за устойчив и всеобхватен мир в Украйна.

Припомняме, че преди дни Макрон говори за предстоящ натиск върху Путин. Френският президент неколкократно призова американския си колега Доналд Тръмп да засили натиска върху Путин и да се постигне прекратяване на огъня.

Изказвания на фон дер Лайен относно войната в Украйна

Според фон дер Лайен на руския диктатор Владимир Путин не може да се има доверие – той трябва да бъде възпиран, тъй като неведнъж е доказвал, че е враждебен съсед. В същото време тя призовава страните членки на ЕС да се активизират и да увеличат производството на отбранителна техника.

По-рано тя представи плана „Превъоръжаване на Европа“ – инициатива, насочена към мобилизирането на до 800 милиарда евро за европейската сигурност.

Сподели:

Коментари (0)

Али Хаменей  заплаши САЩ със силен удар

Али Хаменей заплаши САЩ със силен удар

Изявлението на 86-годишния аятолах е най-директната заплаха, отправяна от него досега, посочва АП. Изказването му бе разпространено от иранската държавна телевизия.

ISW: Украинските войски са напреднали в Харковска и Донецка области

ISW: Украинските войски са напреднали в Харковска и Донецка области

В същото време окупаторите са постигнали успех на Покровското и Гуляйполското направление. Това се посочва в новия отчет на американския Институт за изследване на войната

Доналд Тръмп с нова изненада:  Ще сключим сделка с Куба

Доналд Тръмп с нова изненада: Ще сключим сделка с Куба

Той направи този коментар на борда на президентския самолет „Еър форс уан“ на път към Флорида от Вашингтон, един ден след като заплаши с мита всички страни, които доставят петрол на Куба