Скандалът с отнемането на лиценза на българската застрахователна компания „Евроинс“ в Румъния и последвалото предоставяне на лиценз на хазартна компания да извършва същата дейност от властите в Букурещ вече предизвиква лавина от критики и въпроси от евродепутати към Европейската комисия.
Говорител на ЕК благодари на EURACTIV във вторник (3 октомври) за „изясняването на нещата“ след публикация на медията, в която се предполага, че компанията, на която братът на председателката на комисията Урсула фон дер Лайен наскоро стана главен изпълнителен директор, косвено се облагодетелства от изгонването на българска застрахователна компания от румънски пазар.
На 28 февруари т.г. Ханс-Холгер Албрехт, брат на Урсула фон дер Лайен, стана председател на борда на румънската компания за онлайн хазарт Superbet, която е 11-та сред онлайн хазартните компании в света.
По това време Superbet обяви публично решението си да се диверсифицира, като навлезе в застрахователния бизнес и регистрира фирмата Eazy Asigurari, след като получи лицензи от румънския регулатор ASF.
Също през февруари „Еврохолд България“, водеща енергийна и финансова група в Югоизточна Европа, обяви, че дъщерното ѝ дружество в Румъния – „Евроинс Румъния“, е жертва на организирана атака. Още тогава „Еврохолд“ хвърли вината за организирането на атаката върху ASF.
Впоследствие ASF отне лиценза на Евроинс и българската компания беше изгонена от Румъния. Еврохолд обяви, че това е „враждебно превземане“.
В отговор на въпрос за съвпадението на изместването на Евроинс от румънския пазар и пристигането на нов играч, Eazy Asigurari, българският евродепутат Петър Витанов коментира: „Информацията, че тази компания се управлява от брата на фон дер Лайен, само засилва подозренията, че има политическа намеса в румънския финансов регулатор“.
Още на 27 септември Томас О’Райли, написа в статия за „European Conservative“, че компанията, ръководена от брата на фон дер Лайен, може да е спечелила от голяма празнина на пазара, оставена от напускането на Евроинс.
Евродепутатът Ларс Питър Берг, един от членовете на ЕП, които изразиха загриженост за начина, по който Комисията се справя с аферата, е цитиран да казва, че предвид тези „уклончиви“ отговори, се чуди „дали е време за независимо разследване какво точно се случва в Румъния и възможностите на Комисията да наблюдава сектора“.Помолен да коментира предполагаемото тайно споразумение между Superbet/Easy Asigurari, от една страна, и службите на Комисията, от друга, говорител на Комисията благодари на Euractiv за възможността да „изясни нещата“
Toй позова на писмените отговори на Комисията на въпроси на евродепутатите Илхан Кючюк (Обнови Европа), Ларс Патрик Берг (Европейски консерватори и реформисти), Клеър Дейли (Левицата), Гунар Бек (Идентичност и демокрация), Петър Витанов (С&Д), Цветелина Пенкова (С&Д), Ангел Джамбазки (Европейски консерватори и реформисти) и Андрей Слабаков (Европейски консерватори и реформисти).
Въпреки това повечето от евродепутатите, с които Euractiv успя да се свърже, казват, че Комисията на практика е избягвала въпросите им и не е казано нищо конкретно.
„Не съм доволен от отговора на Комисията. Точно обратното. Много съм притеснен!“, пише Гунар Бек в имейл до Euractiv.
Той отхвърли отговорите на Комисията като уклончиви и насочи критиките си към EIOPA, който е Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване, контролиращ застрахователния бизнес в ЕС.
Всички опити на Euractiv да получи коментар от EIOPA остават неуспешни.
„Комисията предостави „неработещ“ хиперлинк към решение на EIOPA и силно редактиран доклад.
На 27 септември обаче комисарят Макгинес (комисарят за финансовите услуги Марейд Макгинес, бел.ред.) пише, че „Докладът на EIOPA… не е бил направен публично достояние, нито е бил споделен с Европейската комисия“. С други думи: комисар Макгинес признава черно на бяло, че докладът е обвит в тайна. Това повдига въпроса: Защо? как би могла да заключи, че „Комисията не е установила никакво нарушение на правото на ЕС от ASF?“, пише евродепутатът Бек.
Евродепутатът Петър Витанов, с когото Euractiv разговаря във вторник, също разкритикува EIOPA, като го нарече „практически безконтролен орган, който е способен да съсипе репутацията и бизнеса на всяка европейска компания“.
Той добави, че „това не е прозрачна организация, която трябва да се отчита пред Европейския парламент“. Витанов също каза, че се е опитал да получи коментар от EIOPA, но резултатът е бил „много незадоволителен“.
„Докладите на [EIOPA] са почти секретни и информацията от тях е ужасно оскъдна“, каза той.
„Още по-съмнителен е фактът, че е издаден застрахователен лиценз на една от най-големите хазартни компании в Европа, която няма нищо общо с тази (застрахователната) дейност“, каза още евродепутатът.
Euractiv не успя да се свърже с Ханс-Холгер Албрехт, за да му зададе въпроса дали е знаел, че дейностите му в Румъния предизвикват реакции, които очевидно започват да имат обратен ефект върху сестра му Урсула фон дер Лайен.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство