Армията на САЩ едва ли би успяла да пробие руската отбрана, която Въоръжените сили на Украйна не успяха да преодолеят през лятото на 2023 г. И като цяло не е предвидено американската армия да води война с подобен мащаб и интензивност, пише Foreign Affairs.
В анализ на причините за неуспеха на лятното контранастъпление на ВСУ по суша изданието последователно разглежда и отхвърля аргументи като недостиг на оръжие, появата на дронове, възпрепятстващи настъплението, и недостатъчна подготовка на украинските бригади, които бяха задействани. Изданието отбелязва, че условията са били същите и по време на успешното контранастъпление на ВСУ през есента на 2022 г., затова основният фактор за неуспеха в този случай е дълбоката ешелонирана линия на отбрана, построена от руснаците – нещо, което не бяха правили преди това.
В публикацията се казва, че отбранителни линии от такъв мащаб никога не са били лесна преграда за настъпващите армии в съвременната епоха. Като пример се посочва случаят с армията на Третия райх, която не успява да преодолее съветската отбрана при Курск и тази на съюзниците при Тобрук в Либия – въпреки превъзходството си по отношение на авиацията и танковете, и въпреки че е най-добрата армия за своето време от гледна точка на военната стратегия.
Според Foreign Affairs, при лятното контранастъпление ВСУ просто не са имали необходимите условия за успешен пробив: украинската армия не разполага с твърде голямо надмощие над руската по отношение на подготовката на войниците, а руските отбранителни линии са били добре построени.
"Не е ясно, дали американските войски имат достатъчно надмощие в навиците за изпълнение на такава сложна задача", се посочва в статията.
Отбелязва се, че съвременната военна доктрина на САЩ залага на подготвянето на "качествена" армия вместо "количествена". Но войната в Украйна поставя въпроса доколко е оправдан такъв подход.
"Днешната армия на САЩ не е създадена да търпи загуби, до каквито това (мащабната война – б.р.) може доведе. Ако качеството (на войските) може да осигури бързи и решаващи победи, значи традиционният подход на САЩ е надежден. Но ако урокът от настъплението на Украйна през 2023 г. е в това, че дълбоката и добре подготвена отбрана остава надеждна, то само качеството може би не е достатъчно за осигуряване на бърз решителен пробив в краткотрайна война. Ако това е така, на Съединените щати може би ще се наложи да преразгледат баланса си между качество и количество." – обобщава Foreign Affairs.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства