Пълномащабната война на Русия срещу Украйна наближава третата си годишнина, но Европа все още поддържа значителни връзки с агресора в енергийния сектор. Това пише изданието Foreign Policy.
Според публикацията, "печално известните проруски правителства" на Унгария и Словакия далеч не са единствените в Европа, които все още разчитат на руските енергийни ресурси. Значителни суми за Русия продължават да плащат и Франция, Австрия и Испания.
Авторите признават, че страните от ЕС, особено Германия, са направили много, за да намалят енергийната си зависимост от Русия. Общият внос на руски изкопаеми горива е намалял с 94% – от 16 милиарда долара месечно до около 1 милиард долара месечно. Например, вносът на въглища е напълно спрян. Но държавите от ЕС все още купуват енергийни ресурси от Русия и така директно финансират военния бюджет на Путин.
Особено тревожна е ситуацията с втечнения природен газ (ВПГ). През 2024 г. ЕС е внесъл рекордните 16,5 милиона метрични тона ВПГ от Русия, което надвишава 15,2 милиона тона през 2023 г. Франция, Испания, Нидерландия и Белгия увеличават вноса си от Русия през 2024 г. В края на годината Русия все още представлява 18% от целия внос на природен газ в ЕС.
Нежеланието на Европа да се откаже от руския газ, според авторите, не се дължи на липсата на алтернативи (които съществуват), а на желанието да се печели от евтиния руски газ.
"Протестите на Словакия са свързани със значителните ѝ печалби от "препродажба и транзит на руски газ" през Украйна – около 1,5 милиарда долара годишно. Интересите на Унгария също са финансови: "Газпром" продава на Унгария още повече газ, за да могат търговците в страната да печелят от препродажбата на трети държави, а правителството прибира значителна част от парите под формата на данъци", пише Foreign Policy.
Превод: faktor.bg
Още от Свят
Загина кореспондентът на "Известия" при атака на украински дрон
По информация на руското МВнР по време на обстрела са били ранени и журналист и служители на РИА Новости
ВСУ затягат примката в Курска област - премина в контранастъпление
Главнокомандващият Александър Сирски отбеляза, че по време на провеждането на Курската операция руските окупационни войски са загубили 38 000 души
Вучич: Очаквам санкциите на САЩ срещу НИС, готов съм да платя всичко на Русия
Според сръбския президент Америка не иска да накаже Сърбия, а "да обърне Белград на своя страна"