Тя ще е способна да поразява цели на разстояние до 1000 километра
Франция обмисля възможността да създаде собствена балистична ракета със среден обсег на действие, базирана на сушата, способна да поразява цели на разстояние до 1000 километра.
Според френското издание Challenges, в момента проектът е на етап обсъждане между командването на френските въоръжени сили и Генералната дирекция за въоръженията. Очевидно тази идея е пряка реакция на демонстрацията на новата балистична ракета на Русия, изстреляна по Днепър на 21 ноември.
Според Defense Express,
обхватът от 1000 километра е напълно достатъчен параметър, който позволява поразяването на обекти не само в Москва, но и, например, в Нижни Новгород на Волга.
"Такъв прагматичен подход дори към определението на концепцията вече е положителен. Но все пак между концепцията и реалното създаване на такава система ще минат години. Дори и Франция да подходи максимално прагматично и да използва съществуващи технологични решения, например от междуконтиненталната балистична ракета M51 за подводници," отбелязват в изданието.
Възможна кооперация с Украйна
Освен това се споменава, че Франция би могла да разгледа въпроса за сътрудничество с Украйна, ако иска да разработи такова оръжие по-бързо и да спечели в надпреварата с времето.
Проектът за ракета ELSA - какво е известно
Припомняме, че по-рано беше съобщено за инициатива на европейските държави за създаване на нова далекобойна крилата ракета - ELSA.
Проектът ELSA беше стартиран през юли 2024 година от Франция, Германия, Италия и Полша. По-късно към тях се присъединиха Великобритания и Швеция.
Целта на проекта е разработването на крилата ракета със сухопътно базиране, с обхват на полета от 1000 до 2000 километра.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Съдът задължи администрацията на Тръмп да публикува нередактирани документи от досието "Епстийн"
На Министерството на правосъдието е наредено също да разкрие имената на подателите и получателите на определени имейли, както и предполагаемите съучастници на Епстийн, посочени в предварителното обвинение
ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор
"ЕС ще реагира бързо и решително, за да защити правата си и регулаторната си автономия“
Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи
„Най-важното е, преди всичко, Израел да остане в зоната за сигурност в Южен Ливан"