Тайните служби никога не си признават. Затова никой не бива да се учудва на упоритите уверения на руското правителство, че няма нищо общо с атентата в Солсбъри. От друга страна британското правителство трябва да е много сигурно в изводите си, след като ангажира с въпроса всички важни международни институции - от ООН до НАТО и ЕС, пише Петер Щурм от „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”, цитиран от Дойче веле.
Нека не си правим илюзии
След като НАТО обяви, че от създаването му насам това е първият случай на офанзивно използване на нервнопаралитичен газ, вече е пределно ясно, че нещата няма да си останат просто на равнището на хартиените протести. Потвърждение дава и списъкът с мерки, които Великобритания вече предприема. И никой от съюзниците на Лондон не бива да си прави илюзии, че става дума само за някаква двустранна криза. Деянието беше извършено във Великобритания, но на мушката е целият Запад. Вярно, че по време на предизборната борба във Франция никой не пострада в резултат от руско вмешателство. Кръв не се проля и при кибератаката срещу германския Бундестаг. Някои хора на Запад не виждат никакъв проблем в управлението на Русия, но нека го кажем пак: Имаме си работа с една държава, която вече от години с всички сили работи за изключването си от международната общност. И в добавка да си припомним военните агресии срещу Грузия и Украйна.
Бойкотирайте Световното по футбол!
Можем да очакваме сега отново да се надигнат гласове, които критикуват Запада, задето „дрънка с оръжие". Но да изгониш предполагаеми или истински дипломати и да прекратиш политическите контакти не е „дрънкане на оръжие". Друг е въпросът, че британските мерки ще дадат ефект само ако съюзниците твърдо застанат на страната на Лондон. Защото случилото се в Солсбъри може всеки момент да се повтори другаде.
За вероятно най-ефикасната мярка засега се говори само под сурдинка. Защо ли всъщност след три месеца футболистите от Англия, Франция, Германия и другите държави непременно трябва да участват в спектакъла, наречен „Световно първенство"? За Владимир Путин, за когото престижът е толкова важен, един бойкот на турнира ще бъде най-тежкото, но и най-заслуженото наказание.
Петер Щурм, „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”
www.faz.net
Всички права запазени. Frankfurter Allgemeine Zeitung, Frankfurt am Main
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"