27 Ноември, 2024

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Противоречията със САЩ тласкат Русия и Китай към тясно сътрудничество

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Противоречията със САЩ тласкат Русия и Китай към тясно сътрудничество

Си Дзинпин и Владимир Путин

Откакто правителството на САЩ призова за международна подкрепа за своята китайска политика, Пекин също активно търси поддръжници, пише Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Погледнете картата и ще видите, че Китай има приятели по целия свят“, цитира изданието прес секретаря на китайското външно министерство, пише "Фокус".

Както пише вестникът, след първата дипломатическа среща между САЩ и Китай след идването на власт на администрацията на Джо Байдън, Пекин започна „дипломатически маратон“, за да демонстрира своето глобално влияние. КНР подписа споразумение за сътрудничество с Иран за 25 години, сключи споразумение за партньорство в областта на ваксините с ОАЕ, изрази солидарност с КНДР и накрая проведе преговори с Русия.

Frankfurter Allgemeine отбелязва, че неслучайно посещението на руския външен министър Сергей Лавров в Китай през март дойде точно след напрегнатата „размяна на удари“ на китайската и американската делегации в Аляска. За Русия срещата също се проведе навреме - когато Джо Байдън нарече Владимир Путин „убиец“ и наложи санкции във връзка с отравянето на опозиционера Алексей Навални. На този фон дойде много навременно съвместното изявление, подписано от Лавров и неговия китайски колега Ван И, в което се говори за неприемливостта на „политизирането“ на защитата на правата на човека и използването й като претекст за намеса във вътрешните работи на други държави. Освен това западната „намеса“ беше осъдена в друг параграф, който гласи, че никоя държава „не може да бъде единственият стандарт за демокрация“. Москва и Пекин също призоваха световната общност да „създаде честен, демократичен и рационален многополюсен свят“: както отбелязва вестникът, по този начин КНР и Русия изразяват своите претенции за лидерство в новия световен ред.

„Нямаме желание да тласкаме Русия в обятията на Китай“: по този начин Ангела Меркел и Хайко Маас оправдаха необходимостта от изграждането на „Северен поток 2“, припомня Frankfurter Allgemeine. Путин обаче многократно демонстрира, че вижда Китай, а не Германия, като естествен партньор на Русия.

Както пише вестникът, в политическата сфера успехът на руско-китайските отношения е безспорен - когато става въпрос за действие като единен фронт срещу решенията на западните страни. Пример за това е общото мнение на руската и китайската страна по време на гласуването на Съвета за сигурност на ООН по различни въпроси - от Сирия до Мианмар. Двете страни също изразиха взаимно доверие по въпроса за ваксините, въпреки че китайските производители все още не са предоставили подробни данни за своите лекарства. Освен това Русия и Китай засилват сътрудничеството си в космическия сектор: през март стана известно, че страните възнамеряват да построят съвместно изследователска станция на Луната.

В същото време Пекин не възнамерява да се сближава твърде много с Москва, отбелязва Frankfurter Allgemeine. Интересите на страните се сблъскват в региони като Централна Азия и Арктика. Икономически Китай, както и Русия, е тясно свързан със западните страни. „В трудни времена и двете страни може малко да се сближат, но не забравяйте, че Русия също възприема възхода на Китай като заплаха. И ако създадат съюз, кой трябва да бъде негов лидер?“ - цитира изданието думите на китайския политолог Чен Ицзюн.
Сподели:
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление

Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки

Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки

Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар