23 Декември, 2025

Франция експулсира двама азербайджански дипломати

Франция експулсира двама азербайджански дипломати

Реципрочна мярка след като Баку обяви двама френски дипломати за "персона нон грата"

Франция е решила да експулсира двама азербайджански дипломати като "реципрочна мярка" след решението на Баку да обяви двама френски дипломати за "персона нон грата", предаде АФП.

Париж "категорично отхвърля твърденията, представени от Азербайджан, за да обоснове решението си" по отношение на френските дипломати, които без повече подробности бяха обвинени, че са извършвали дейности, "несъвместими със статута им", се посочи в съобщение за медиите.

Посланикът на Азербайджан във Франция е бил отзован в Quai d'Orsay, "за да бъде информиран за тези елементи", съобщиха от френската дипломация.

Баку излезе с изявление, в което изрази "твърд протест срещу действията на двама служители на френското посолство, които са несъвместими с дипломатическия им статут", и им даде 48 часа да напуснат страната.

През последните месеци Азербайджан обвини Франция, че "дестабилизира" Кавказ, като предоставя помощ на Армения - съперник и исторически поддръжник на Баку.

През ноември азербайджанският президент Илхам Алиев обвини Париж, че насърчава "нови войни", като въоръжава Ереван.

Отношенията между Армения и Азербайджан са изпълнени с конфликти, не на последно място заради Нагорни Карабах - населена с арменци територия, която Баку завзе с военна операция през септември и присъедини към своята територия. Арменското население напусна региона.

Двете съседки водиха две войни за контрол над този анклав - едната между 1988 и 1994 г., а другата през есента на 2020 г.

Баку и Ереван наскоро обявиха желанието си да нормализират отношенията си и увериха, че скоро може да бъде подписано мирно споразумение, но преговорите не постигат особен напредък.

Франция, където живее голяма арменска диаспора, през последните месеци участва в посредничеството между двете бивши съветски републики, а също така декларира своята непоколебима подкрепа за Армения.

На този фон азербайджанският президент Илхам Алиев отказа да присъства на европейската среща на върха в Гранада (Испания) през октомври и да участва в среща с френския президент Еманюел Макрон, като заяви, че позициите му са пристрастни в полза на арменците. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Готов е основният набор от документи за мирния план

Зеленски: Готов е основният набор от документи за мирния план

"В плана има 20 точки. Може би не всичко е перфектно, но планът съществува. Има гаранции за сигурност между нас, Европейския съюз и Съединените щати – рамков документ."

Турция залови високопоставен деец на Ислямска държава на пакистанската граница

Турция залови високопоставен деец на Ислямска държава на пакистанската граница

Според разследването на Турската разузнавателна служба, Гьорен е пътувал от Турция до района на Афганистан и Пакистан, където е бил в тренировъчни лагери на „Ислямска държава“ и постепенно е израснал до ръководна позиция

ЕС удължава санкциите срещу Русия с още половин година

ЕС удължава санкциите срещу Русия с още половин година

В обхвата на мерките влиза забрана на вноса или трансфера на суров петрол и определени петролни продукти от Русия към ЕС, изключване на няколко руски банки от системата SWIFT и спиране на излъчването и лицензите в Европейския съюз на няколко руски медии