1 Май, 2026

Франция предупреди за опасност от гражданска война в Ливан

Франция предупреди за опасност от гражданска война в Ливан

Себастиан Лекорну

"Ливан може да се срине напълно"

Френският министър на отбраната Себастиан Лекорну предупреди за опасност от разпадане на Ливан и риск от „предстояща гражданска война“.

„Нашата позиция в момента се основава главно на страха от предстояща гражданска война в Ливан“, заяви Лекорну пред телевизионния канал LCI.

В подкрепа на това той спомена разселеното население, „много силната междуконфесионална динамика“ и „отслабването на "Хизбула", което е добра новина, няма как да го отречем“.

„Но можете да видите, че Ливан може да се срине напълно, дори повече, отколкото вече се е сринал“, добави френският министър.

Освен хуманитарните въпроси, международната конференция за Ливан, насрочена за 24 октомври в Париж, има за цел да предостави на ливанската армия средства за „гарантиране на суверенитета на Ливан“.

Министър-председателят на Ливан Наджиб Микати посочи, че на тази конференция възнамерява да поиска „помощ в областта на сигурността“, свързана с „всичко, което се отнася до армията и силите за вътрешна сигурност“.  /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на руските дронове: Киев атакува стратегически комплекс

Удар в сърцето на руските дронове: Киев атакува стратегически комплекс

Украински дронове поразиха центъра „БАРС-Сармат“ в окупираната част на Запорожка област – ключов обект за разработка на безпилотни и роботизирани системи на Москва

Светът решава изборите в Сърбия: Вучич с неочаквано признание

Светът решава изборите в Сърбия: Вучич с неочаквано признание

Сръбският президент остави отворен въпроса за предсрочния вот, обвързвайки го с глобалната криза, енергийната несигурност и риска от ескалация около Ормузкия проток

Разочарован от съюзниците, Тръмп обмисля изтегляне на американски войски от Европа

Разочарован от съюзниците, Тръмп обмисля изтегляне на американски войски от Европа

Американският президент изрази неодобрението от поведението на Италия и Испания, която дори заплаши с отстраняване от Алианса