5 Декември, 2025

Френската TotalEnergies отива на съд по подозрение за снабдяване на руски бомбардировачи с гориво

Френската TotalEnergies отива на съд по подозрение за снабдяване на руски бомбардировачи с гориво

Компанията отрича, но продаде дела си в Русия

Две асоциации са подали жалба срещу френския енергиен гигант TotalEnergies за съучастие във военни престъпления - компанията беше заподозряна, че е помагала за зареждането с гориво на руските самолети, които са бомбардирали Украйна, съобщи източник, близък до делото.

Базираната във Франция Darwin Climax Coalition и украинската група Razom We Stand предадоха в четвъртък преписката на националния антитерористичен прокурор, който разследва обвиненията във военни престъпления.

През август вестник „Монд“ съобщи, че TotalEnergies притежава дял в компания, която добива газов кондензат от Северна Русия, част от който е превърнат в реактивно гориво, използвано от руските въздушни ескадрили, обвинени във военни престъпления в Украйна.

В жалбата, видяна от АФП, TotalEnergies се обвинява, че е допринесла за предоставянето на руското правителство на "необходимите средства за извършване на военни престъпления", като е "продължила да експлоатира находището Термокарстовое".

Доскоро TotalEnergies притежаваше 49% дял в Terneftegaz, компания, която добива газ от находището Термокарстовое в Северна Русия. Другите 51% се държаха от руската компания Novatek, в която френската фирма притежава и пряк дял от 19,4%.

След статията френският гигант заяви, че на 18 юли е продал 49-процентния си дял в Terneftegaz на Novatek.

Термокарстово е източник на кондензати на природен газ - течен въглеводород, добиван при добива на самия газ - които се изпращат по тръбопровод до преработвателния завод на Novatek в Пуровски. След това се изпращат с железопътен транспорт за по-нататъшно рафиниране в реактивно гориво в южния сибирски град Омск. Това гориво е било изпращано в руски военновъздушни бази близо до украинската граница, съобщи в. "Монд“, като се позовава на данни от фирмата за финансова информация Refinitiv.

Хюман Райтс Уоч и Амнести Интернешънъл обвиниха базираните там ескадрили в нападения срещу цивилни, включително бомбардировката на театъра в Мариупол на 16 март, при която се смята, че са загинали стотици хора, което Амнести определи като "военно престъпление".

TotalEnergies оспорва тези твърдения. Тя твърди, че руският ѝ партньор в съвместното предприятие е заявил, че не е доставял на Москва реактивно гориво за извършване на удари в Украйна. TotalEnergies добави, че нестабилните кондензати, произведени от Terneftegaz, са били "изнесени в чужбина" и сне биха могли да бъдат използвани от руската армия като гориво за нейните самолети.

„Обвиненията в съучастие във военни престъпления са възмутителни, клеветнически и неоснователни", заяви компанията.

Адвокатите на двете асоциации заявиха пред АФП, че е време мултинационалните компании да бъдат подведени под отговорност.

"Правосъдието не трябва да бъде сляпо, когато се сблъсква с непряката, но съществена подкрепа на мултинационалните компании за военните усилия и със значителните ползи, на които те продължават да се радват след нахлуването в Украйна", се казва в становището. "Франция не може едновременно да осъди инвазията и да остане безучастна пред поведението, което я подкрепя", заявиха адвокатите Уилям Бурдон, Винсент Бренгар и Анри Тюлие. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна