Посещението предизвика остри реакции, имаше и предупреждение от страна на прокуратурата, че подобно действие може да подкопае независимостта на магистратите
Бившият френски президент Никола Саркози е имал посещение в затвора от министъра на правосъдието Жералд Дарманен, предаде Франс прес
Срещата предизвика остри реакции, имаше и предупреждение от прокуратурата, че подобно действие може да подкопае независимостта на магистратите.
Дарманен е посетил Саркози в сряда вечерта в затвора „Ла Сантé“ във френската столица, в присъствието на директора на затвора, за да обсъдят мерките за сигурност около бившия държавен глава.
Министърът беше заявил, че смята да направи визитата, за да се увери, че условията на задържане са „подходящи за неговия изключителен статут“.
Главният прокурор Реми Иц предупреди, че подобна намеса може да „подкопае независимостта на съдебната система“. Според социологическо проучване на Taluna Harris, публикувано преди седмица, 57% от французите също не одобряват визитата.
Бившият президент, ръководил Франция между 2007 и 2012 г., бе признат за виновен миналия месец за получаване на незаконно финансиране от режима на Муамар Кадафи в Либия за предизборната си кампания.
70-годишният Саркози беше осъден на 5 години затвор за участие в престъпна конспирация. Неговите адвокати са поискали освобождаването му до обжалването на присъдата, но очакват той да остане в затвора поне „три до четири седмици“.
По данни на вътрешния министър Лоран Нюнес, двама охранители са разположени в съседна килия, те са гаранция за сигурността на бившия президент.
Саркози е първият бивш държавен глава от държава-член на ЕС, който влиза в затвора, и първият френски лидер, изтърпяващ присъда, от времето на Филип Петен – колаборационисткия ръководител на режима на Виши, осъден след Втората световна война.
Още от Свят
Мицоски: Коща и Радев нямат значение! Знам какво предстои за нас, срещнах се с Макрон и Мерц
И днес Мицкоски не пропусна да повтори, че няма да позволи промени в Конституцията, което означава, че той и ръководеното от него правителство на практика се отказва от започване на преговори за членство в ЕС
Исламабад опитва да реанимира диалога между Иран и САЩ
През последните дни двете страни си размениха удари въпреки действащото от близо два месеца примирие.
Киев: Путин пропусна своя шанс да излезе от тази неуспешна за него война!
Според изявлението на Андрий Сибига в социалната мрежа X за руснаците няма добри новини. И няма да има