Президентът на САЩ Доналд Тръмп стартира ново „телевизионно шоу“ за своите поддръжници, чиято същност е да кани чуждестранни лидери в Белия дом и после да ги унижава в пряко предаване. Това съобщава Financial Times.
В сряда в Овалния кабинет бе поканен президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса. Той пристигна, за да обсъди търговията и инвестициите, но вместо това се превърна в обект на политически тормоз.
Тръмп го нападна заради отдавна опровергани твърдения, че белите фермери в Южна Африка масово били убивани и прогонвани от земите си – твърдения, които Рамафоса категорично отрече. Американският президент дори намали осветлението, за да покаже монтаж от видеоклипове, които уж илюстрират насилие над бели.
В момента политическите анализатори се опитват да разберат какво означава тази засада в Овалния кабинет и как тя ще се отрази на външната политика на САЩ.
Джон Болтън, който беше съветник по националната сигурност на Тръмп по време на първия му мандат, коментира, че подобно поведение отблъсква чуждестранните лидери. „Мисля, че това е контрапродуктивно“, подчерта Болтън.
Историкът Стивън Вертхайм от Фонда Карнеги за международен мир заяви, че действията на Тръмп вероятно окончателно ще провалят всяка надежда за лична среща с китайския диктатор Си Дзинпин. Последният едва ли би се съгласил да участва в подобна засада по време на преговори.
Financial Times отбелязва, че южноафриканският президент не е първият, на когото Тръмп устроил капан в Овалния кабинет. В последния ден на февруари същото се случило с украинския президент Володимир Зеленски, когото Тръмп атакувал съвместно със своя вицепрезидент Джей Ди Ванс.
Тръмп се опитал да "тормози" и други чужди лидери – като президента на Франция Еманюел Макрон и новия премиер на Канада Марк Карни – но „шоуто“ с тях не било толкова зрелищно, както при президентите на Украйна и Южна Африка.
Анализатори смятат, че това поведение на Тръмп подкопава международния авторитет на САЩ и работи в полза на Москва и Пекин – особено на фона на други негови действия във външната политика.
„В Русия и Китай отварят шампанското. САЩ ще загубят сериозно влияние по света заради такива инциденти“, каза Кристоф Хойсген, бивш съветник по националната сигурност на канцлерката Ангела Меркел.
За политическите наблюдатели остава загадка защо изобщо Тръмп прави това. Например, при срещата с Рамафоса се очаквало да бъдат обсъдени важни икономически и геополитически теми. Вместо това Тръмп се фиксирал върху отдавна опроверганите твърдения за геноцид над белите африканерски фермери.
Според вече споменатия Джон Болтън, Белият дом едва ли се е консултирал с африканисти, преди да обвини Рамафоса в геноцид.
„Какво послание изпраща това към останалите лидери по света? Че чистата пропаганда, щом попадне в мозъка на Тръмп, изведнъж се превръща в официална тема за разговори с чуждестранни правителства?“ – риторично попита Болтън.
Странната политика на Тръмп: последни новини
Както писахме, Тръмп все още избягва да налага нови санкции срещу Русия, въпреки очевидното нежелание на Путин да спре войната. Вместо това, днес Тръмп обяви огромни нови мита срещу Европейския съюз – въпреки че срещу Русия не е въведено нищо подобно.
Бившият украински дипломат и политик Роман Безсмъртни предполага, че странната привързаност на Тръмп към Русия има просто обяснение: някога в миналото американският президент е бил компрометиран от руските спецслужби, а сега Путин разполага с компромат срещу него.
Коментари (0)