23 Ноември, 2024

ФТ: Как заченатата в Русия Gemcorp, която посегна към българската енергетика, спечели глобално влияние

ФТ: Как заченатата в Русия Gemcorp, която посегна към българската енергетика, спечели глобално влияние

Снимката е илюстративна

Водеща роля има българинът Атанас Бостанджиев

Лондонският фонд Gemcorp, който има сложна история в Русия, спечели глобално влияние Миналите дейности на  в Африка изглеждат съобразени със стратегическите приоритети на Кремъл. Сега на заплата при тях има висши консерватори, пише в свое разследване* „Файненшъл таймс“.

Британското издание разказва историята на компанията, в която водеща роля има българинът Атанас Бостанджиев и която искаше да сложи ръка върху българската енергетика по време на правителството на ПП-ДБ начело с министър-председател Кирил Петков и финансов министър Асен Василев.

През декември 2018 г. Атанас Бостанджиев се качи на борда на частен самолет Bombardier Global 5000 на московското летище Внуково и отлетя за Лондон.

На следващия ден следобед българският финансист събра ръководителите на своя инвестиционен фонд в стъклените им офиси в близост до Savile Row.

Преди срещата един от служителите му беше подготвил меморандум по деликатен въпрос: как да се купува влияние в политиката.

Gemcorp, инвестиционната група за развиващи се пазари, която Бостанджиев е основал четири години по-рано, се опитва да изгради "неформални канали за комуникация на високо правителствено ниво" в редица страни, включително някои от най-корумпираните в света.

"Лицата, към които се насочваме за тази роля, ще варират в зависимост от страната и ще зависят от обхвата на контактите ни и естеството на режима", се казва в бележката, според копие, видяно от „Файненшъл таймс“.

Но британските политици са особен случай.

"Макар че със сигурност има голям брой бивши министри и чиновници, готови да вземат парите ни в замяна на някакъв неясен "достъп" до правителството, в повечето случаи те добавят малко стойност... " - се казва в бележката - "ако парите не са проблем, лесно можем да си купим достъп чрез вноски във фондове на консерваторите/работниците".

Шест години по-късно Gemcorp е един от най-настъпателните фондове за развиващи се пазари в Европа, който е направил инвестиции за 6 млрд. долара в някои от най-рисковите гранични икономики в света. С разрастването си той установи, че не липсват британски политици и бивши правителствени служители, желаещи да се присъединят към списъка му.

Тъй като високопоставени членове на консервативното правителство търсят убежище в частния сектор в навечерието на очакваното разгромно поражение на предстоящите избори, през последните 12 месеца Gemcorp нае няколко бивши високопоставени политици и служители на торите - включително някои, които доскоро имаха достъп до вътрешните работи на Даунинг стрийт.

Сред тях са началникът на кабинета на бившия министър-председател на Обединеното кралство Борис Джонсън, лорд Едуард Листър, бившият министър на инвестициите и градоначалник на Ситито лорд Джери Гримстоун и Гадж Валупилай, бивш началник на кабинета на последователни председатели на Консервативната партия.

Тези представителите на Консервативната партия сега работят за компания, която се занимава с дейност, видимо съгласувана с дипломатическия и търговския натиск на Владимир Путин в Африка, тъй като Кремъл се опитва да сведе до минимум въздействието на западните санкции.

Gemcorp стартира с фонд, подкрепен от двама руски олигарси, свързани със Сергей Чемезов, влиятелния ръководител на "Ростех", руския държавен оръжеен гигант. Той е близък приятел на Путин и е служил заедно с руския президент в КГБ.

През миналата година правителството на САЩ наложи санкции на един от тези двама инвеститори основатели за това, че е "финансист на руския президент Владимир Путин и на ръководителя на държавната корпорация "Ростех" Сергей Чемезов".

През 2018 г. Бостанджиев се срещна с ръководителя на санкционираната руска държавна агенция за износ на оръжие в Африка, тъй като Москва се опитваше да увеличи продажбите на оръжие на континента и култивираше отношения с влиятелни анголски генерали.

Разследването на "Файненшъл таймс" в сътрудничество с базираната в Лондон руска опозиционна изследователска организация Dossier Centre се основава на изтекли документи, финансови и правни документи, записи на руски полети и интервюта.

През 2022 г. Gemcorp обяви, че е прекъснала връзките си с Русия през предходната година и е затворила офиса си в Москва. Но произходът на нейния успех показва как пари от бизнесмени, за които сега се твърди, че са свързани с Кремъл, са били използвани за установяване на позиция във финансовия сектор на Великобритания.

Той повдига и нови въпроси относно готовността на служители от управляващата партия във Великобритания да приемат платени роли в компании, които до годината преди пълномащабното нахлуване на Путин в Украйна са били тясно свързани с Русия.

Gemcorp заяви, че нито тя, нито Бостанджиев някога са действали в подкрепа на руската държава, нарушавали са санкциите или са участвали в сделки за военно оборудване или с компании, подкрепяни от Кремъл. Компанията заяви, че меморандумът за лобистка стратегия, изготвен от неин служител през 2018 г., никога не е бил обсъждан или прилаган и не е представителен за нейните или на Бостанджиев възгледи.

Ранният живот на Бостанджиев, който е роден в комунистическа България през 1975 г., е история за това как постсъветският свят се отваря за западните финанси след Студената война. Образован в САЩ, рускоговорящ и изключително амбициозен, Бостанджиев се издига в инвестиционното банкиране за развиващите се пазари в Merrill Lynch, а след това и в Goldman Sachs, където става партньор в началото на 30-те си години.

Големият му успех е, че е избран за ръководител на VTB Capital, международното звено на руския държавен кредитор VTB.

Преминаването от Goldman в свързания с Кремъл кредитор не е най-очевидният избор за амбициозен млад банкер. "Както можете да си представите, това е доста голяма промяна - да преминеш от една от водещите американски инвестиционни банки към държавна финансова институция", казва Бостанджиев в интервю скоро след като се присъединява към VTB.

Според хора, запознати с дейността на руската банка твърдят, че от години тя се използва като инструмент на Кремъл за увеличаване на влиянието му на развиващите се пазари чрез организиране на финансиране с дипломатически уговорки.

Те смятат, че е било обичайно Сергей Лавров, грубият руски министър на външните работи с дългогодишен опит, да звъни на висшия ръководен състав, за да иска сделки за определени държави, някои от които свързани с финансирането на продажби на руско военно оборудване. VTB винаги е отричала руската държава да има каквото и да било влияние върху бизнес решенията ѝ.

В годините, когато Бостанджиев е ръководил VTB Capital в Лондон, банката е била особено фокусирана върху бизнеса в Африка, особено с държави с исторически връзки с Русия като Ангола.

По това време VTB Capital работи в тясно сътрудничество с големи руски компании, включително с „Ростех“ на Чемезов, като помага на държавния оръжеен конгломерат, който има интереси в продажбата на военно оборудване, вариращо от Калашников до изтребители Сухой, да участва в търгове за инвестиции в проекти за природни ресурси в страни като Уганда и Демократична република Конго.

Gemcorp заяви, че действията на Бостанджиев във VTB никога не са били повлияни от руската държава и той никога не е имал професионални контакти с „Ростех“ или Чемезов.

През февруари 2014 г. Владимир Путин решава да анексира Крим, което предизвиква дипломатическа криза между Русия и Запада. В отговор на това Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на компанията майка на VTB Capital - банка VTB, както и на някои от нейните важни държавни клиенти като "Ростех", като силно ограничи възможността им да работят с международни инвеститори.

След като международните амбиции на работодателя му бяха подкопани заради санкциите, Бостанджиев бързо се измъкна.

Същия месец той обяви, че подава оставка от VTB, а по-късно през 2014 г. стартира Gemcorp - нов инвестиционен фонд за развиващите се пазари със седалище в Лондон, който се фокусира върху отпускането на частни заеми на правителствата в Субсахарска Африка.

Бостанджиев е подкрепен с 250 млн. долара начален капитал от двама руски бизнесмени - Алберт Авдолян и Сергей Адониев, и двамата с дългогодишни връзки с Чемезов и "Ростех", които са подкрепили основаната от тях руска телекомуникационна компания.

По-късно Авдолян инвестира заедно с "Ростех" в няколко проекта в Русия и се описва пред „Файненшъл таймс“ като семеен приятел на Чемезов, който "уважава неговите човешки качества и богат житейски опит". Чемезов е бил председател на благотворителната фондация на Авдолян, която е работила по проекти в родния регион на шефа на „Ростех“ - Иркутск.

Той заяви, че неговите компании винаги са действали в съответствие със санкциите и никога не са действали в полза на изпълнителния директор на "Ростех".

Адониев, който миналата година беше подложен на санкции от страна на САЩ за това, че е финансирал Путин и Чемезов, отрича твърденията. През 2017 г. той е напуснал дружествата, чрез които заедно с Авдолян са инвестирали в Gemcorp.

Gemcorp заяви пред „Файненшъл таймс“, че никога не е управлявала парични средства, пряко или косвено свързани с Путин или Чемезов, и добави, че нито Авдолян, нито Адониев някога са имали влияние върху нейната дейност.

След като Gemcorp вече работи в Лондон, новият фонд на Бостанджиев започва да установява връзки на ключови пазари, включително в Русия.

Това беше подходящ момент за пристигането на фонд като Gemcorp в Москва. Тъй като западните пазари бяха по-малко достъпни след анексирането на Крим от Путин през 2014 г., руският лидер обяви за стратегически приоритет на държавните компании да се насочат към Африка.

Gemcorp открива офис в Imperia Tower, 60-етажна сграда в Московския международен бизнес център, и започва да наема местен екип.

Най-високопоставеният ръководител на Gemcorp там скоро демонстрира способността си да се разбира с вътрешния кръг на Путин от „силовици“, възпитани в руските разузнавателни служби.През 2016 г. тогавашният ръководител на Gemcorp в Русия участва в

благотворителен баскетболен турнир в Москва. Треньор на отбора му в този ден беше Сергей Иванов, който по това време беше началник на щаба на Владимир Путин и професионален шпионин от КГБ, работил в Африка.

По това време Бостанджиев прави редовни посещения в Русия - често пътува там за ден или по-малко.

Данните от руската система за резервации на полети "Сирена-Травел", които изтекоха по време на руско-украинската война и бяха споделени с „Файненшъл таймс“ от Центъра за досиета, показват, че през 2016 г., годината на баскетболния мач, шефът на Gemcorp е летял до Русия 9 пъти.

„Файненшъл таймс“ съпостави данните за руските пътувания на Бостанджиев с данните от Flightradar24, проследяващи движението на корпоративния самолет на Gemcorp, контролиран чрез малтийско дружество, наречено Sabazios Ltd, и притежаван от юридическо лице на Gemcorp на Каймановите острови.

Това показва, че от края на 2018 г. до нахлуването в Украйна през 2022 г. самолетът Bombardier Global 5000, собственост на Gemcorp, е пътувал до Русия над 30 пъти, до дестинации, вариращи от Москва и Санкт Петербург до Чулман, Хабаровск, Сочи и Новосибирск.

Скоро офисът на Gemcorp в Москва се разраства бързо - рядко постижение за фонд, базиран в Лондон.

През 2018 г. Gemcorp стартира операция за търговия със зърно в Русия, която през следващата година отчита приходи от 7 млрд. рубли, преди да увеличи продажбите си повече от три пъти през 2020 г. до 24 млрд. рубли, според руските корпоративни документи. Това я изстрелва в топ 20 на най-големите търговци на зърно в страната по продажби.

Връзките на Gemcorp с руски пари също започват да привличат нежелано внимание. През 2017 г. банката Barclays в Джърси изпрати доклад до звеното FinCEN на Министерството на финансите на САЩ, което следи за подозрителна финансова дейност. Банките са задължени редовно да подават такива доклади в конфиденциален вид до правоприлагащите органи, за да посочат паричните потоци, които смятат за подозрителни.

Докладът, включен в изтекли документи, които са част от разследването на Международния консорциум на разследващите журналисти "Досиетата FinCEN", изразява опасения относно руските връзки на Gemcorp. В него се казва, че по това време фирмата е имала "огромна организационна структура, в която има многобройни управляващи дружества, които не изглежда да служат на някаква законна бизнес или икономическа цел".

Gemcorp заяви, че никога преди това не е била информирана за доклада. Тя отбеляза, че всяка година FinCEN получава около 2 млн. доклада за финансови институции и че в отговор на него не е имало регулаторно разследване на фирмата. Тя също така посочи, че бизнесът ѝ със суровини никога не е разчитал на връзки с руски официални лица и че в крайна сметка е бил закрит, тъй като не е бил печеливш.

Gemcorp добави, че самолетът, използван от Бостанджиев, е бил използван предимно за корпоративни цели, но понякога е летял и за „лични нужди“. Компанията заяви, че по това време не е имало ограничения за полети до Русия.

Докато Gemcorp изгражда присъствието си в Русия, истинският двигател на растежа ѝ е в Ангола, вторият по големина производител на петрол в Африка.

През юни 2018 г. Бостанджиев лети от Обединеното кралство до Москва. Един от хората, с които се среща в руската столица, е важен бизнес контакт от Ангола: Леополдино Фрагозо до Насименто, анголски военен, известен като "генерал Дино".

Дни по-късно българинът и генерал Дино наблюдават от ВИП ложата на стадион "Лужники" как Франция побеждава Хърватия с 4:2 на финала на Световното първенство по футбол. Gemcorp заяви пред „Файненшъл таймс“ че Бостанджиев "не е придружавал" анголския генерал на мача, но "е седял в непосредствена близост до него".

Три години преди двамата мъже да се насладят заедно на футбола, Ангола претърпява тежка финансова криза след срива на цените на петрола и опасенията за корупция. Тя почти е загубила достъпа си до международните капиталови пазари.

Gemcorp, подкрепена отчасти с пари на руски бизнесмени, беше един от малкото чуждестранни инвеститори, които не избягаха.

Вярата му бързо бе възнаградена. Скоро Gemcorp се утвърди като един от най-големите инвеститори в Ангола. До 2018 г. тя е предоставила на анголската държава повече от 4 млрд. долара и вече е получила обратно стотици милиони долари под формата на лихви по заемите си.

Влиянието на Gemcorp в Ангола нараства до такава степен, че по-късно същата година Бостанджиев е достатъчно уверен, за да представи инвестиционния си фонд като ексклузивен съветник на финансовото министерство за преговорите с МВФ. (По-късно същата година Ангола получава от МВФ спасителна помощ в размер на 3,7 млрд. долара, но без помощта на Gemcorp).

Скоро за фонд като Gemcorp, който се намира на границата между Русия и Ангола, се появява друга възможност: Путин се насочва към Африка.

Централен елемент от новата визия на Путин за Африка като пазар за растеж на руските инвестиции, военни продажби и дипломатическа тежест е първата среща на върха Русия-Африка, която се провежда в черноморския курорт Сочи през октомври 2019 г.

Критична част от успеха на конференцията в Сочи е привличането на Ангола - страна с дълбоки исторически връзки със Съветския съюз и важен клиент за руските оръжия. През годината, предшестваща събитието, руските дипломати се ангажират с активна дейност, насочена към Ангола.

Предлагането на оръжия се превръща в един от най-мощните инструменти на Путин в усилията му да привлече африканските лидери. И човекът, на когото Кремъл разчита да представи на континента изтребителите, хеликоптерите и автоматите на „Ростех“, беше Александър Михеев, генерален директор на държавната агенция за износ на оръжие „Рособоронекспорт“.

През септември 2015 г. САЩ включиха "Рособоронекспорт", която е изцяло собственост на "Ростех", в черния си списък със санкции, за да ограничат възможностите ѝ да продава оръжие в чужбина.

През декември 2018 г. Михеев е пътувал до Ангола, според руските полетни записи, предоставени от Центъра за досиета. Частният самолет на Gemcorp е летял до Ангола на 4 декември, като престоят на Бостанджиев се припокрива с посещението на Михеев, потвърждават публичните данни за проследяване на полетите.

На следващия ден най-големият държавен търговец на оръжие в Русия е посетил офиса на Gemcorp в анголската столица, където се е срещнал с Бостанджиев, твърдят трима души, запознати със срещата. Служителите на Gemcorp също са се срещнали с руски официални лица при подготовката на срещата, допълват те.

Gemcorp заяви, че Бостанджиев е бил "накратко представен" на Михеев веднъж "в присъствието на други хора" в Ангола по това време, но допълни, че не може да намери доказателства, че руският търговец на оръжие някога е посещавал офисите на компанията.

Фондът посочи, че анголското правителство е поискало от него да финансира "доставката на несмъртоносно военно оборудване от "Рособоронекспорт", като използва кредит в размер на 1 млрд. долара, предоставен от фонда.

Той добави, че "е отказал на основание, че „Рособоронекспорт“ е обект на санкции от страна на САЩ" и че Gemcorp никога не е "участвал в каквато и да е транзакция в Ангола, която включва „Рособоронекспорт“ по незаконни начини".

Ако са били осъществени други "срещи или улеснения" между руски официални лица и служители на Gemcorp, то Бостанджиев не е знаел за тях и те биха могли да бъдат разрешени само от местни служители, действащи за своя сметка, твърди компанията

По това време Михеев лично не е бил подложен на западни санкции. През 2022 г. той е санкциониран от САЩ, ЕС и Обединеното кралство. Според Gemcorp срещата на Бостанджиев с шефа на "Рособоронекспорт" не е нарушила никакви закони или правила и той "не си спомня за други срещи с представители на "Рособоронекспорт".

Няколко месеца след срещата, през април 2019 г., президентът на Ангола Жоао Луренсо, бивш министър на отбраната, който по съветско време е учил във Военно-политическата академия "Ленин", прави първото си държавно посещение в Москва, където е топло посрещнат от Путин.

По време на посещението на Луренсо анголският президент обяви, че страната му иска "руски оръжия и друга техника, която е от решаващо значение за защитата на нашата територия", като посочи, че "това е област, в която бихме искали да изградим сътрудничество с Москва".

В същия ден, в който Луренсо пристига в Русия, частният самолет на Gemcorp каца в Москва, според данните от проследяването на полета. Gemcorp потвърждава, че Бостанджиев наистина е летял до Русия, където се е срещнал с анголския президент и други анголски официални лица, "за да обсъдят сделки, които се обмислят с Ангола, но не са свързани с Русия".

През октомври същата година повече от 40 африкански държавни глави, включително анголският президент Луренсо, пътуваха до Сочи, за да чуят как Путин излага визията си за нова ера на сътрудничество с Москва. В навечерието на срещата на върха Ангола обяви, че е получила няколко изтребителя Су-30К от "Рособоронекспорт".

На конференцията присъстваше и Бостанджиев, който беше поканен да говори на събитието. Там Gemcorp обяви сделка с руските държавни банки VTB и „Сбербанк“ за предоставяне на търговско финансиране на африканските държави.

На конференцията в Сочи са присъствали "голям брой висши правителствени служители от цяла Африка", както и други бизнес лидери и инвеститори, твърди компанията. и "За нас като инвеститор от развиващите се пазари това е била добра възможност да се срещнем с такива служители и да обсъдим с тях редица текущи проекти", допълни тя. Обявеното споразумение между руските банки и Gemcorp така и не беше сключено.

Няколко месеца след конференцията в Сочи, в началото на 2020 г., Gemcorp получава най-значимата си сделка в Ангола - участие в изграждането на рафинерия в богатия на петрол регион Кабинда, критичен инфраструктурен проект, който би намалил зависимостта от скъпия внос на горива. Gemcorp заяви, че тази сделка няма връзка с присъствието на Бостанджиев на конференцията в Сочи.

Нещата не са толкова благоприятни за генерал Дино, влиятелния анголец, с когото Бостанджиев е гледал финала на Световното първенство по футбол в Москва през 2018 г.

През 2021 г. правителството на САЩ наложи санкции на генерала за това, че е "бивш държавен служител, откраднал милиарди долари чрез присвояване".

Gemcorp заяви, че Бостанджиев се е срещал с генерал Дино няколко пъти, но не са били близки, и че Gemcorp никога не е участвала в никакви сделки с него. Насименто не отговори на молбата за коментар.

Към 2020 г. Авдолян, близък съюзник на Чемезов от "Ростех", прекратява отношенията си с Gemcorp, като изкупува обратно капитала си. Това бележи края на връзката на базирания в Мейфеър фонд с неговите първоначални инвеститори, а до средата на 2021 г. той затваря и офиса си в Москва. Но връзката му с Русия се прекъсваше по-дълго.

На 12 януари 2022 г. генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че съществува "реален риск от нов въоръжен конфликт в Европа", тъй като Путин е събрал войските си на границата на Русия с Украйна.

Същата вечер корпоративният самолет на Gemcorp излетя от летището в Единбург и кацна в Люксембург, където изчака малко повече от половин час, преди да излети отново към Русия. Рано сутринта на следващия ден Бостанджиев е в Новосибирск, по средата на Сибир. Той остава в Русия три нощи, като спира в Санкт Петербург.

Gemcorp заяви, че Бостанджиев е решил да пътува до Русия, защото е посетил компания, в която фондът е инвестирал и която има предприятие в Сибир. Според Gemcorp това дружество вече не извършва дейност в Русия.

След избухването на войната няколко седмици по-късно Gemcorp направи изявление през март 2022 г., в което се казва, че е "ужасена от трагедията, която се случва в Украйна след нахлуването на Русия, което ние осъждаме от все сърце".

Gemcorp твърди, че вече няма инвеститори от Русия. Руските ѝ инвеститори са изкупили изцяло парите си през 2020 г., а инвестициите им "са преминали през строги проверки [Know Your Customer] и засилено съответствие".

След като Gemcorp се отказа от връзките си с Русия, тя започна да се ориентира към нови възможности: Близкия изток.

По този начин тя нае множество бивши британски служители и съветници, свързани с Консервативната партия, някои от които с дълбоки връзки в Саудитска Арабия и ОАЕ.

Сред тях са Листър като директор без изпълнителни функции, Гримстоун като председател и Валупилай като ръководител на стратегията. Той също така наема Саймън Пени, новият ръководител на Gemcorp за Близкия изток, който до 2023 г. беше дипломатически търговски пратеник на Обединеното кралство в региона.

Всички четирима заявиха, че не са участвали в лобиране от името на Gemcorp и че са извършили надлежна проверка преди да приемат ролите си и са се уверили, че Gemcorp няма връзки с Русия или лица, на които са наложени санкции.

Gemcorp посочи, че бившите служители на Обединеното кралство са били наети, за да подпомогнат укрепването на управителния съвет, а не за да лобират пред правителството от нейно име.

Листър, каза тя, "има значителен опит в Близкия изток и е бил нает от Gemcorp, за да използва обширните си бизнес контакти, за да помогне на компанията да създаде регулирано дружество в ОАЕ".

Назначаването на Гримстоун, който е член на Съвета за инвестиции на Саудитска Арабия, е било одобрено от британския контролен орган, който следи за работата в частния сектор на бивши държавни служители.

Изглежда, че новата стратегия на фирмата дава резултат. Миналата година Gemcorp обяви, че е подписала споразумение с Министерството на инвестициите на Саудитска Арабия с цел набиране на нов фонд на стойност 1 млрд. долара, който да се разгърне в страната.

През януари британското правителство организира прием за създаване на мрежа в Саудитска Арабия. На него от страна на Gemcorp присъстваше Пени, бивш дипломатически търговски пратеник на Обединеното кралство в Близкия изток. /БГНЕС

*Автори на публикацията са Майлс Джонсън, Джоузеф Котерил и Синтия О'Мърчу

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „масштабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства