В Европа назрява криза на сигурността поради нарастващата руска заплаха и безразличието от страна на САЩ при новото президентство на Доналд Тръмп. Затова европейските страни трябва да реагират незабавно, укрепвайки собствената си отбрана, пише Financial Times.
В изданието се припомня, че генералният секретар на НАТО Марк Рюте миналия месец призова членовете на Алианса да увеличат разходите за отбрана. Той аргументира това с факта, че руската икономика почти изцяло е насочена към войната.
„Русия не показва признаци на спиране. Тя няма намерение да спре и по отношение на Украйна“, заяви през април 2024 г. върховният главнокомандващ на НАТО в Европа генерал Кристофър Каволи.
Западните анализатори смятат, че Русия вече води хибридна война срещу Европа, като редовно извършва саботажни действия, подчертава изданието.
Заплаха от безразличие на САЩ
Европа рискува да се сблъска с безразличие от страна на САЩ. В бъдещата администрация на Тръмп има съветници, които открито заявяват желание да пренасочат американските военни сили от Европа към Азия, обяснява Financial Times.
Заместник-министърът на отбраната на САЩ Елбридж Колби е заявил, че Китай представлява по-голям приоритет за САЩ от Русия. В изданието се цитира и експертът по сигурността от Кралския институт по международни отношения Кейр Джайлс, който в своя книга предупреждава, че отказът на САЩ от военна подкрепа за НАТО би направил руската агресия извън Украйна реалност.
Европейските страни нямат достатъчно човешка сила и техника, за да водят изтощителна война като тази, която Русия води в Украйна. През 2024 г. британската армия наброяваше 73 520 души – най-малко от 1792 г. Германската армия разполага със само 64 000 войници.
Според военни стратези на НАТО, за ефективно възпиране на Русия Алиансът се нуждае от повече въоръжение, личен състав, системи за противовъздушна отбрана, логистика, боеприпаси и средства за сигурна комуникация.
Разходи за отбрана
Членовете на Алианса понастоящем са задължени да харчат 2% от БВП за отбрана. На следващата среща на НАТО обаче този праг може да бъде увеличен на 3%. Специалисти предупреждават, че ако САЩ намалят ангажимента си към НАТО, европейските страни ще трябва да увеличат разходите си за отбрана до 4,5% от БВП.
Колкото по-близо са европейските страни до руската граница, толкова по-сериозно възприемат заплахата. Например Полша планира да увеличи разходите си за отбрана до 4,7% от БВП през 2025 г., докато Германия и Франция през 2024 г. едва достигат 2%.
Финансови предизвикателства
Много европейски държави ще изпитат трудности да постигнат новите цели. Бюджетният дефицит на Франция е 6% от БВП, а държавният дълг надхвърля 100%. Великобритания също се бори с високи дългове. Германия обаче, със съотношение дълг към БВП от малко над 60%, има по-голяма финансова гъвкавост.
Лидерът на Християндемократическия съюз и кандидат за канцлер на Германия Фридрих Мерц сериозно възприема заплахата от Русия. Според изданието, ако той спечели изборите, това може да увеличи сигурността на континента.
Готовност за война
Парламентарният омбудсман за въоръжените сили на Германия Ева Хьогл наскоро заяви, че оперативната готовност на много части на германската армия е само 50%. Президентът на Естония Алар Карис уверява, че в страната му няма да започне война, а подобни разговори са насочени към предотвратяване на нападения.
Още от Свят
От музея в Лос Анджелис уверяват: Тракийското съкровище е в безопасност
Снощи огромен пожар пламна района на "Холивуд Хилс", поради което е наредена евакуацията, като най-тежко остава положението в квартал "Пасифик Палисейдс"
Остин: Заплахата от Ислямска държава остава, войските на САЩ не трябва да напускат Сирия
Американските военнослужещи за противодействие на ИД са значително повече от 900, за които официални лица от години твърдят
Украйна ще достави на Молдова въглища след като Русия спря газта за Приднестровието
Володимир Зеленски обсъди с молдовския президент Мая Санду доставката в Молдова на украински въглища за облекчаване на енергийната криза в останалия без течно гориво сепаратисткия регион