9 Април, 2026

Фукуяма: Сега Русия е фашистка държава с реваншистка политика, нещо става с руската психика

Фукуяма: Сега Русия е фашистка държава с реваншистка политика, нещо става с руската психика

Франсис Фукуяма

Не е само режимът, в населението има прекомерен национализъм

Страната-агресор Русия се превърна във фашистка държава, заяви пред радио „Свобода“ американският  философ Франсис Фукуяма, професор от Станфордския университет.

"Русия се превърна във фашистка държава. Този  екстремно националистически режим, който централизира цялата власт и ликвидира всички алтернативни центрове на власт. (...) Това е фашистка диктатура с реваншистка външна политика. Това е страна, която сега максимално се приближи до модела на нацистка Германия от момента на нейното поражение." – коментира той.

По думите му, в Русия е налице "централизация на цялата икономическа власти в Кремъл" и тя "отрязва всички алтернативни политически организации, всички алтернативни източници на информация".

"За съжаление изглежда, че сред руското население има твърде много национализъм. Това не е само режимът, не е само Путин. Едно от нещата, които много ме смущават, е че дори руснаците в изгнание,  живеещи в Берлин, Мадрид или други градове в Европа, които вече не са под прякото въздействе на руската пропаганда – въпреки всичко подкрепят линията на Путин по отношение на войната и подкрепят атаките на Русия срещу Украйна." – посочи Фукуяма.

По думите му, "нещо се случва в руската психика, която доста е увредена през годните". Фукуяма допуска, че именно затова популярността на Путин сред руснаците е "много стабилна".

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.