Винаги сме отстоявали защитата на правата на човека като един от основните приоритети на българската външна политика. През годините активно сме работили за укрепването на мултилатерализма и за изграждането на справедлив международен ред, който поставя правата на човека в центъра си. Това стана особено видно по време на първото ни членство в Съвета на ООН по правата на човека през 2019 - 2021 г., когато с наши усилия бе приета резолюция насочваща вниманието към децата с увреждания за реализирането на техните права с включващо образование.
Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел по време на представянето на кандидатурата на България за член на Съвета на ООН по правата на човека в периода 2024 - 2026 година.
“Решени отново да допринесем конструктивно към развитие на политиките на ООН, и по-конкретно към тези, отнасящи се към правата на човека, ние отново заявихме своята кандидатура към този водещ и най-хуманен орган. Знаем, че няма развитие без мир, защита и насърчаване на човека, затова и слоганът, с който обявяваме нашата кампания за член на Съвета на ООН по правата на човека през 2024-2026г., е “Ангажирани да допринесат“, добави Габриел.
“Като бъдещ член на Съвета България декларира четири приоритета, по които ще работим без да пестим време, енергия и усилия, с едно желание - да постигнем резултат в името на утвърждаването и защита на правата на човека по целия свят. Ние ще продължим да подкрепяме мерките и политиките, насочени против действието на всички форми на дискриминация, антисемитизъм, расизъм, антисемитизъм и говор на омразата. Водени от дългогодишния опит и традиции, България ще отстоява и насърчава овластяването на жените и момичетата във всички нива и всички сфери в политическия и обществения живот. Ние ще подкрепим и пълното реализиране на правата на всяко дете, включително чрез насърчаването на достъп до образование по целия свят и подобряване на училищната среда. Внимание ще отделим и на качественото образование онлайн, което да допълва традиционното такова. Още един национален ангажимент - България ще се присъедини към усилията за борба с дезинформацията, като ще продължи да работи за подкрепата на развитието на политики за медийна свобода и сигурност на журналистите.
За реализирането на тези ангажименти ние ще разчитаме на сътрудничеството с останалите представители на ООН, представители на гражданското общество, социалните партньори и всички заинтересовани страни”, каза тя и цитира думи на Елинор Рузвелт: “Бъдещето принадлежи на тези, които вярват в красотата на мечтите си”, посочи външният министър. И изрази надежда, че кандидатурата ни ще получи подкрепа.
На събитието присъстваха както представителите на дипломатическия корпус в България, така и правосъдният министър Атанас Славов, министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, както и народни представители, сред които Кристиан Вигенин, Павела Митова, Джейхан Ибрям и др./БГНЕС
България
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"