Над половината българи (59.5%) не планират каквото и да било, свързано с почивка през зимния сезон. Чужбина почти отсъства от плановете за зимен отдих. Около 1.3 млн. души сериозно обмислят до прекарат празниците и отпуските си във вили и къщи, до приятели и т.н. Въпреки това оценката за развитието на зимния туризъм в България е добра. Това показват данни от проучване по телефона сред 1000 българи на "Галъп".
Осезаемо е влиянието на ситуацията около коронавируса. Повече от една пета от всички запитани признават, че плановете им да почиват или да не почиват са силно повлияни от ситуацията с коронавируса. Такъв е делът и сред онези, които планират да пътуват, показват резултатите.
Повече от половината от всички респонденти не намират зависимост от ситуацията с коронавируса - вероятно и защото голяма част от тях по принцип нямат туристически планове. При онези които имат намерение за туризъм, този дял е чувствително по-нисък.
Около 60% от възнамеряващите да празнуват коледните и новогодишните празници като туристи в България (сигурни и не толкова сигурни в пътуването са поделени сравнително равно, но все пак несигурността има известен превес). Това са близо 400 хиляди души. Пет пъти по-малко пък са онези, които планират да прекарат Коледа и Нова година като туристи в чужбина, а сигурните от тях са на пренебрежимо ниски нива.
Извън коледните празници, на ски или друг тип почивка през зимата, планират да отидат като туристи в България около 260 хил. души. Една трета от тях са съвсем сигурни в пътуването си.
Когато става дума за ски или подобна ваканция в чужбина, извън коледно-новогодишните празници, планиращите туризъм са повече от четири пъти по-малко, а сигурността в плановете е 50/50, отбелязват от "Галъп".
СПА, винен, културно-исторически и пр. туризъм в България, извън Коледа и Нова година, планират общо около 500 хил. пълнолетни българи, а около 200 хил. от тях смятат, че на този етап са сигурни, че ще ползват такава туристическа услуга. Подобен туризъм в чужбина на този етап е план на около 80 хил. души, макар че само една четвърт от тях са съвсем сигурните.
Както може да се калкулира според числата, онези, които планират туризъм, нерядко планират и повече от едно пътуване. А онези, които имат планове за пътуване у нас, са и хората, които с по-голяма вероятност биха пътували като туристи и в чужбина.
Средната планирана сума за зимна почивка сега е 1252 лв., а преди година е била 985 лв. Вероятно ръстът на сумата сега се дължи и именно на факта, че очаквания наистина да пътуват като туристи имат най-вече по-платежоспособните българи. Средната планирана продължителност на почивката, която планиращите туризъм си представят или са си запазили, е около 6 дни.
Участвалите в проучването оценяват по-скоро положително усилията на ресорното министерство, но мнозинството от анкетираните не изразяват позиция. Общата оценка за посоката на развитието на българския зимен туризъм остава добра в очите на българите: 48.8% казват, че той се подобрява, срещу 21.7% които смятат, че не се подобрява. Останалите се затрудняват да отговорят и техният дял нараства в сравнение с миналата година.
Като добри преценяват условията за настаняване 45.9% от анкетираните, а като "определено добри" ги оценяват 23.9%. По-скоро не са добри за 9%, а определено не са добри за 4.4%. Останалите не могат да преценят.
Още от Туризъм
Паника в Санторини, българин призова: Българските власти да се намесят
По думите на сънародника ни Иван Димитров сеизмолози предупреждават, че вулканът на острова може да изригне, хората са стресирани и уплашени, масово напускат острова
Остров Санторин под заплаха
Специалистите наложиха извънредни мерки - събирането на много хора на едно място, училищата са затворени, прекратен е достъпът до двете пристанища на острова, заведенията също остават затворени
През декември сме пътували по-активно за чужбина, но и нас са ни посещавали повече
Топ дестинациите на българите за декември 2024 г. са Турция, Гърция, Румъния, Сърбия и Германия